10 nápadů na regály do spíže a jejich uspořádání

10 nápadů na regály do spíže a jejich uspořádání

10 nápadů na regály do spíže a jejich uspořádání

Tyto nápady na regály do spíže se hodí do malých i velkých prostor, abyste mohli maximálně využít cenné úložné prostory a udržet si pořádek.

Tyto nápady na regály do spíže vám usnadní život v kuchyni. Věřte nám, když říkáme, že uspořádání polic ve spíži je víc, než se na první pohled zdá. Při zařizování nové spíže je třeba myslet na spoustu věcí, od praktických výsuvných konstrukcí až po chytré rohové police.

Výběr nejlepšího policového systému je důležitou součástí učení, jak správně uspořádat spíž. Promyšleně navržené a správně rozmístěné police mají velký vliv na to, jak rádi budete tento prostor využívat – a jak rychle budete schopni najít potřebné ingredience.

Nejlepší tipy pro uspořádání polic ve spíži

Při navrhování a uspořádání polic ve spíži je toho poměrně hodně, na co je třeba myslet, Graeme Smith, vedoucí oddělení maloobchodního a komerčního designu ve společnosti Life Kitchens, v první řadě doporučuje připravit se “pro všechny případy”. To znamená, že je třeba myslet “mimo rámec” a nad rámec nejjednodušší konstrukce regálů. Zvažte “vyjímatelné zásuvky na příbory – abyste měli možnost dalšího prostoru v zásuvkách, kdyby se naskytla příležitost”, a “proč nezakomponovat do spíže nebo spižírny stojany na víno a talíře, které zajistí maximální využití prostoru a možnost uložení neobvykle tvarovaných předmětů?”.

Smithův nejlepší tip však zní: zařadit stupňovité police – fungují jako sen uvnitř hlubších polic ve spíži a “nejenže zvětšují prostor, ale také umožňují snadný přehled o tom, co máte ve skříni. Ujistěte se, že na každé polici používáte protiskluzové podstavce, a pokud používáte rohovou skříňku, pak musí mít každá police hladký skluz, aby se zabránilo rozlití.

Správná volba toho, co kam patří, je také zásadní pro to, aby vaše nápady na kuchyňskou spíž vypadaly uhlazeně a využití prostoru bylo racionální. Val Stonesová, odbornice na pečení ze společnosti Stannah, která se zabývá výrobou schodišťových výtahů a domácích výtahů, doporučuje umístit “často používané ingredience (jako rýži a těstoviny) na polici ve výšce očí, bylinky a koření nad nimi a těžší konzervy na spodní police.”. Horní, nejhůře přístupnou polici pak použijte pro “sezónní doplňky, ingredience, které se používají jen jednou za čas, nebo pro zvláštní příležitosti, jako jsou etikety s marmeládou”.

Máte k dispozici spíž? Stonesovy nejlepší nápady na regály do spíže zahrnují uspořádání všeho “do označených plastových krabic, které jsou dobře dostupné. Lehčí předměty, jako jsou krabice na buchty, dortové plechy, posypky a náhradní zástěry, jsou umístěny na horních policích. Na prostřední police dávám mouky, cukry a sušené ovoce/potraviny. Do spodních polic dávám zavařeniny, oleje, sirupy a svou obrovskou sbírku kuchařských knih. Veškerá váha je na spodních policích, které tak zůstávají stabilní.

Dobrá zpráva? Tento postup můžete snadno zopakovat i ve své spíži, zejména pokud máte po ruce nějaké organizéry do spíže. Ať už má vaše spíž zvláštní tvar, je příliš malá nebo je v ní méně polic, než byste si přáli, organizér vám pomůže tento problém vyřešit a pomůže při ukládání ještě většího množství spižírny.

1. Různé mezery mezi policemi pro přehledné uspořádání

 Různé mezery mezi policemi pro přehledné uspořádání

Toto je jeden ze základních nápadů na skladování ve spíži, který vám usnadní vše ostatní. Přísady na vaření se dodávají v nejrůznějších baleních různých velikostí a výšek a vaše police ve spíži by to měly odrážet. Místo toho, abyste police umístili ve stejné vzdálenosti, nechte mezi spodní a horní policí více místa. Spodní police pak můžete použít pro větší a těžší předměty, třeba i pro kuchyňský robot, zatímco do horních, úžeji umístěných polic můžete umístit koření a jiné nádoby.

2. Zadní stranu polic obložte tapetou.

Zadní stranu polic obložte tapetou.

Nezáleží jen na kvalitě a designu samotných polic. Když otevřete spíž, myslete na to, co se nachází za policemi. Pokud je vaše spíž nelakovaná a vy chcete elegantnější vzhled na míru, tapetování je snadný a univerzální nápad na regály, které vyladí váš dekor.

Tuto nádhernou spíž s tapetami vytvořila společnost Turek Interiors.

3. Vyrovnejte dlouhé police pomocí historických úložných beden

Vyrovnejte dlouhé

Na policích ve spíži nemusíte nutně mít přepychové úložné nádoby. Inspirujte se tímto skvělým nápadem na regály do spíže od Alison Kandler Interior Design – používá vintage bedny na skladování limonády, které dodají spíži trochu rustikálního charakteru. Tento nápad je také velmi šetrný k rozpočtu a udržitelný. Vintage dřevěné bedny lze zakoupit na Etsy.

4. Seskupte podobné položky do čtvercových polic

Seskupte podobné

Chcete uspořádat police ve spíži tak, abyste už nikdy nezapomněli, kde co je? Vezměte si příklad z této mimořádně uklizené spíže organizované společností Neat Method. Velmi se nám líbí stupňovitý úložný prostor pro koření a kořenky – stupňovité zásobníky umožňují vidět všechny sklenice s kořením najednou. Kulatý tác s omáčkami uprostřed vypadá skvěle jako středový prvek.

5. Zařaďte do regálů ve spíži skladování vína.

Zařaďte do regálů ve spíži skladování vína.

Kdo by tušil, že nápad s regály do spíže může být také jedním z nejlepších nápadů na skladování v kuchyni pro milovníky vína? Ne každý má samostatný prostor pro skladování vína a spíž může poskytnout ideální řešení – stačí jen vybudovat přihrádky ve tvaru písmene x pro několik polic. Nebo pokud se vám nechce do kutilství, můžete si na Amazonu pořídit regál na skladování vína a prostě ho tam zasunout.

6. Do dveří spíže zabudujte police na menší předměty.

Do dveří spíže zabudujte police na menší předměty.

Dveře do spíže jsou příležitostí, kterou není radno promarnit, zejména pokud je vaše spíž úzká a nemáte tolik místa na hraní. Všechny ty malé skleničky s kořením a bylinkami se mohou uhnízdit v mělkých poličkách na dveřích. Nebo, abyste si život ještě více usnadnili, namontujte na dveře stojan na koření od Amazonu.

7. Hluboké police ve spíži? Přidejte přenosné úložné police

 Hluboké police ve spíži? Přidejte přenosné úložné police

Pokud máte hluboké police ve spíži, které jsou navíc dobře rozmístěné, možná budete chtít přidat přenosné policové úložné jednotky, abyste jim trochu ztížili práci. Je to také jednodušší než stavět další police. V ideálním případě si vyberte jednotku, která má police ve stylu zásobníku, protože ty budou vaše položky držet o něco lépe.

8. Využijte co nejlépe rohovou spíž s policemi na míru

Využijte co nejlépe rohovou spíž s policemi na míru

Myslíte si, že spíž a nápady na malou kuchyň jsou neslučitelné? Ne nutně. Nevyužité rohy poskytují vynikající příležitosti pro vytvoření spíže a dobře postavené rohové police na míru vám snadno poskytnou stejně velký úložný prostor jako běžná spíž. Budete však chtít, aby vaše kontejnery byly vyšší a štíhlejší, abyste neplýtvali tímto cenným regálovým prostorem.

Z hlediska designu vypadá menší spíž skvěle vymalovaná tmavšími barvami, jako je tomu u výše uvedeného příkladu na míru.

9. Nainstalujte výsuvné police pro snadné vyhledávání

Pokud je vaše spíž hluboká a úzká a máte rozpočet na regály do spíže na míru, zvažte výsuvné provedení. Ušetří vám to spoustu času, který strávíte přehrabováním uvnitř a snahou zjistit, co se nachází v zadní části polic.  Můžete také zkusit do spíže namontovat posuvný organizér do skříněk z Amazonu – samozřejmě nebude vypadat úplně stejně a budete muset být velmi přesní s rozměry, aby to fungovalo.

10. Přeměňte police ve spíži na kávový bar

Přeměňte police ve spíži na kávový bar

Pokud nemáte příliš málo místa a vlastně nepotřebujete spíž na uskladnění všech ingrediencí na vaření, můžete svou spíž proměnit v nádherný snídaňový bar. Budete potřebovat robustní a pevné police, do kterých umístíte kávovar. Velmi se nám líbí způsob, jakým tento příklad od společnosti Life Kitchens využívá k uložení kávovaru skříňovou polici a úzké police po stranách slouží pro hrnky na kávu.

Co lze použít na police ve spíži?

Julia Steadmanová, obchodní ředitelka společnosti Brandt Design, radí, že “přirozenou volbou pro police ve spíži by bylo dřevo, protože tento typ materiálu lze přizpůsobit jakémukoli rozměru a také nabízí antibakteriální vlastnosti – ideální pro prostor, kde se skladují potraviny a nápoje.

Pokud máte omezený rozpočet, nemusíte samozřejmě použít masivní dřevo; můžete použít překližku, MDF nebo dokonce dřevotřísku. Mějte však na paměti, že s výjimkou MDF tyto levnější regálové materiály unesou menší hmotnost, takže neplánujte, že na tenčí polici umístíte toustovač a těžké sklenice. Dor Steadman, masivní dřevo je jasným vítězem pro police do spíže, protože “může být také natřeno stejnou povrchovou úpravou jako váš kuchyňský nábytek, což vám umožní dosáhnout skutečně jednotného vzhledu celé kuchyně”.

Jak uklidit malou spíž?

Steadman doporučuje, abyste byli při zařizování malé spíže kreativní a navrhovali jen to, co potřebujete. Využijte například nadbytečný prostor v kuchyni, jako je nevyužitý roh, a přeměňte ho na praktický prostor pro uložení základních potravinových potřeb.

Rohy jsou neopěvovanými hrdiny menších kuchyní, takže pokud je vaše místnost malá, opravdu byste měli zvážit rohovou spíž. Jak zdůrazňuje Steadman, “přidáním několika strategicky umístěných rohových polic, které jsou navrženy v příhodné výšce, budete moci vytvořit vyhrazený prostor pro potraviny, které se nekazí, takže se vaše kuchyňské skříňky budou moci soustředit na maximalizaci užitku v hlavních pracovních zónách.