15 trendů v bytovém designu 2022 – nejnovější interiérový design pro nový začátek.

Těchto 15 trendů v oblasti bytových dekorací se v roce 2022 postará o velké vlny.

15 trendů v bytovém designu 2022 - nejnovější interiérový design pro nový začátek.

Nový rok katapultuje nový začátek k optimistickému everything’s ahoy. Po turbulentních časech pro všechny se těšíme a jsme připraveni se spojit, jednat a rozlousknout s omlazenou perspektivou. Naše domovy a způsob, jakým je využíváme, se masivně vyvíjejí, protože přijímáme multifunkční prostory a smysl pro ústup. Díky pohodě, všímavosti a udržitelnosti, které jsou katalyzátory změn, objevují trendy v oblasti bytových dekorací 2022 vzrušující možnosti nového zářivého světa.

Tyto designové vzhledy pro rok 2022, rozervané expresivním maximalismem a pečující o přirozená spojení, zahrnují obnovenou energii a ducha. Nechte se inspirovat k vytváření smysluplných prostor s kurátorským a charakterním dekorem a hluboce zakořeněnými barevnými příběhy.

TRENDY V OBLASTI BYTOVÝCH DEKORACÍ V ROCE 2022

Zelený nejvyšší vzhled nastavený na prozáření našich domovů nápady na interiérový design se zelenou dobrotou radí Lynne Tocchet, ředitelka interiérového designu, Pacaso. ‘Zeleň nikdy nevyjde z módy. Jak začínáme 2022 v zimním období, nemáme kolem sebe tunu zeleně od přírody, takže o to víc si chceme připomenout teplý letní den a vidět náš interiérový dekor křičící zelenou, ať už jde o barvu nábytku, barvu skříněk nebo malé dekorativní kousky! Bez ohledu na to, jaké další trendy kolem ní krouží nebo se v ní vrství, zeleň je vždy v epicentru designu a budeme to vidět i v novém roce. Ve skutečnosti společnosti jako Sherman-Williams a Pantone prohlásily odstíny zelené za barvu roku 2022.

1. COLOR ME HAPPY

TRENDY V OBLASTI BYTOVÝCH DEKORACÍ V ROCE 2022

Barva může masivně ovlivnit náladu a pohodu – fakt! Díky světlejším odstínům, které jsou spojeny s přirozeně povznášejícím účinkem, nebylo v této sezóně cítit se dobře a zajistit si úžasný vzhled domova nikdy tak snadné a zábavné. Použijte variace základní palety, abyste dodali každému prostoru zájem, optimismus a živost – tento trend je o barevném blokování a vyjádření osobnosti vašeho domova prostřednictvím aktivní barevné terapie.

“Ať už se rozhodnete pro maximalistický přístup, nebo pro odvážné barevné nádechy, míchání superjasných a mírně tlumenějších tónů udrží vše na té správné straně dospělosti,” radí Helen Marshová, vedoucí oddělení komunikace společnosti Carpetright.

“Barvy působí na lidské emoce. V roce 2022 a poté v roce 2023 se začnou objevovat výraznější a sytější odstíny. Zdá se, že náš digitální svět silně ovlivnil designéry. V domácnosti jde o to, aby se věci daly přizpůsobit; aby se prostory vyvíjely,’ říká Kathryn Lloydová, poradkyně pro barvy společnosti Crown.

2. ZAKŘIVENÁ ČELA POSTELÍ

ZAKŘIVENÁ ČELA POSTELÍ

Oslavte své spící já hrdinky s výraznou siluetou čela inspirovanou divadelními rokokovými a regentskými vzory. Výrazné čelo postele, které vyzařuje klasickou přitažlivost s luxusním vzhledem, je nadčasovým doplňkem jakéhokoli schématu výzdoby ložnice.

“Od ostrých obdélníkových vzorů postelí se ustupuje k čelům s odvážnými křivkami. Tento tvar se obzvláště dobře hodí k pastelovým i výrazným barevným sametům a vytváří vizuální kontrast, když je umístěn do střídmého schématu ložnice,” říkají odborníci na design ze společnosti Button & Sprung.

3. PŘÍRODNÍ TEXTURY A MATERIÁLY

 PŘÍRODNÍ TEXTURY A MATERIÁLY

Přijměte pomalé bydlení a vneste do svého domova syrovou jednoduchost a smyslový klid přírody pomocí poctivých materiálů a na dotek příjemných textur v nenáročné paletě uklidňujících neutrálních barev. Tento vědomý domácí trend je vyvážený, promyšlený a smyslově podnětný.

Věčné sušené květiny a barvené a sušené trávy zůstávají nesmírně oblíbenými dekorativními doplňky, které fungují v harmonii s čerstvými a umělými pokojovými rostlinami, aby ještě více rozostřily hranice mezi bydlením venku a uvnitř.

‘V roce 2022 budeme svědky zvýšeného používání přírodních materiálů – od dekorativních prvků až po samotný nábytek. Budeme také svědky toho, jak se budou více prosazovat klidné, přírodou inspirované barvy a textury, zejména ve společných prostorách, jako je obývací pokoj. Zemité textury, organické přírodní tvary, surové materiály a zeleň budou prvky, které uzemní domácnost pro dlouhou životnost designu,” říká interiérová designérka Anna Franklinová z Milwaukee ze společnosti Stone House Collective.

4. ODSTÍNY SVATYNĚ

ODSTÍNY SVATYNĚ

Bledé odstíny, které evokují magickou záři soumraku, propůjčují tichou eleganci a svůdnou krásu a zároveň nabízejí flexibilitu pro použití v různých místnostech.

Cathryn Sandersová, vedoucí kreativního oddělení společnosti Earthborn Paints, vysvětluje: “Odstíny v barvách Earthborn jsou velmi příjemné: “Barva je mocný způsob, jak vytvořit náladu v každém domě, náladu, která odpovídá tomu, jak se chcete cítit, když trávíte čas v dané místnosti. Naše barva Lily Lily Rose je romantická, hravá barva, která nabízí velkou hloubku a zároveň dodává styl a půvab. Tento krásný odstín vytvoří útulné, uklidňující útočiště, kde můžete vypnout a relaxovat.

Catharina Björkmanová, odbornice na životní styl ze společnosti Contura, poskytuje své tipy inspirované skandinávským stylem, jak si v zimě zajistit pohodu: “Domov je vaše útočiště. Vědomí, že se domů vracíte do uklidňujícího prostoru, je příjemná a pozitivní myšlenka. Neutrální a příjemný prostor můžete vytvořit použitím neutrálních tónů (barvy nebo tapety), které pocit klidu ještě umocní, zatímco přidáním texturovaného měkkého nábytku, jako jsou koberce a deky, můžete do místnosti vnést rozměr – a více útulnosti. Hřejivý oheň, měkké osvětlení (lampy a pohádková světla namísto stropních svítidel), vonné svíčky, deky, polštáře a teplé pantofle – to vše přispívá k vytvoření zenovějšího prostředí.

5. SOCHAŘSKÉ VÁZY

SOCHAŘSKÉ VÁZY

V reakci na hnutí Insta “shelfie” se z ohromujících DIY váz a nádob staly zábavné extrovertní osobnosti, které samy o sobě předvádějí abstraktní formy a smyslné křivky v nepřeberném množství jasných a svěžích barev a vzorů. Vypěstujte si celou rodinu bláznivých a divokých postaviček podél příborníku nebo regálu a získejte okamžitou uměleckou aktualizaci.

‘Dokončovací prvky jsou důležitou součástí interiérového designu. Vázy, které dotvářejí vzhled a dělají z domu domov, se v roce 2022 stanou kousky s wow faktorem díky inovacím v materiálech a vznikajícím jedinečným designům,’ říkají odborníci na interiérový design ze společnosti Milc Interiors.

6. MULTIFUNKČNÍ HRDINOVÉ DESIGNU A PROSTOR

MULTIFUNKČNÍ HRDINOVÉ DESIGNU A PROSTOR

Tohle je sotva překvapení, že? Jídelní stůl – centrum domácí kanceláře zní někomu povědomě? Multifunkční nábytek, který je ideální pro domácnosti s omezeným prostorem nebo pro ty, kteří touží po větší praktičnosti, se bude i nadále stávat hvězdnými základními kusy moderního domova.

“Jednorázové prostory jsou minulostí a nyní je čas využít každý centimetr našich domovů na maximum. Ať už se jedná o dvouúčelové místnosti nebo víceúčelový nábytek s inovativními úložnými řešeními, moderní taktika rozdělování místností je zde, aby zůstala. Proč se nepodívat na vertikální prostor, který vaše místnost nabízí, a neinvestovat do některých polic, žebříků a plošin, které váš interiér rozvrství. Zrcadla jsou skvělou volbou pro začlenění, protože nejenže vypadají skvěle esteticky, ale také pomáhají odrážet světlo v místnosti a otevírají malé prostory,” říká Marc Epstein, odborník na interiéry a generální ředitel společnosti CARME Home.

7. JAPONSKÝ MINIMALISMUS

JAPONSKÝ MINIMALISMUS

Japandi kombinuje jednoduchost japonského stylu a funkčnost skandinávského designu. Tento styl zahrnuje japonský koncept Wabi sabi, který zjednodušeně řečeno znamená hledat krásu v nedokonalosti, a skandinávský koncept hygge, který lze definovat jako jakékoliv místo, které ztělesňuje pohodlí, útulnost a celkový pocit pohody.

Podívejte se na orientální vzory s květinami inspirovanými japonskými vzory, jeřáby nebo prolínajícími se geometrickými prvky, které promění váš prostor v únikový pocit klidu.

Paula Taylorová, specialistka na barvy a trendy ve společnosti Graham & Brown, říká: “Teien se inspiroval jednoduchostí a elegancí trendu Japandi, který spojuje skandinávský a japonský styl. Vytváří lehce nadčasový pocit, který využívá pocit zenu. To je ideální pro vytvoření étosu Japandi, který kombinuje minimalistické odkazy s náznaky orientu.

Ben White, odborník na design ze společnosti Swyft, říká: “Myslím, že v roce 2022 bude převládat minimalismus jako klíčový prvek našeho interiérového designu. Pojem dekompozice je nyní důležitější než kdy jindy, protože lidé nadále pracují z domova. Klíčová bude svoboda pohybu po obytných prostorách nezatížených zbytečným nábytkem nebo drobnostmi.

8. SKLENĚNÉ OSVĚTLENÍ

SKLENĚNÉ OSVĚTLENÍ

V roce 2022 nabere závěsné osvětlení zcela nový směr s výraznými designy, které zkoumají individualitu, formu a funkci.

‘Umožnění hlubokého hřejivého odstínu s variacemi barev a textury, použití skla v osvětlení se stává více experimentálním. Od hřebenového designu, který je podstatným trendem pro rok 2022, až po koule připomínající bubliny, lze sklo použít k vytvoření skutečně efektních ústředních prvků v jakémkoli obytném nebo komerčním prostoru. Skleněné konfigurace budou v příštím roce stále hlasitější a pyšnější,” říká Ian Cameron, kreativní ředitel společnosti Cameron Design House.

9. MODERNÍ PASTORÁLNÍ

MODERNÍ PASTORÁLNÍ

Trend chalupářského jádra přijme v roce 2022 modernější pastorální prvek, protože spotřebitelé touží po zjednodušeném, pomalejším životním stylu v reakci na zběsilý každodenní život, který umožnil technologický pokrok. Myslete méně na ošuntělé elegantní ditsy květiny a více barevných bloků pastelových barev a moderních šachů pro svěží pojetí moderní estetiky inspirované venkovem.

‘Zatímco v dnešní době si můžete snadno připravit kávu jedním kliknutím tlačítka, nyní pozorujeme obrovský trend, kdy lidé používají tradičnější kávovary na zalévání, které vyžadují čas a úsilí, protože ve skutečnosti je samotný proces romantickým a příjemným začátkem vašeho rána. Takže asi můžeme očekávat, že tento trend vytváření pomalejšího, romantičtějšího života pro sebe bude pokračovat, přičemž klíčové je pohodlí a útulnost,” říká Jessica Hanley, zakladatelka společnosti Piglet in Bed.

10. ORGANICKÉ TVARY A KŘIVKY

ORGANICKÉ TVARY A KŘIVKY

V interiérech nadále převládají křivky a měkké, obepínající tvary, které obklopují naše prostory uklidňujícím pocitem bezpečí a estetické plynulosti. Chcete-li získat jednoduchý nápad na dekoraci, který zjemní váš interiér a zároveň mu dodá moderní rozměr, proč nenamalovat oblouk na stěnu?

‘Tvarované pohovky z boucle a křesla s výřezy udělají dojem, zatímco ozdobné kousky ze smíšených kovů okamžitě pozvednou své okolí. Monochromatickou paletu zjemňují strukturované neutrální barvy a nová abstraktní díla, která oslavují zakřivené linie lidského těla,” říká Debbie Drake, ředitelka designu společnosti Dunelm.

Robert Stephenson, zakladatel společnosti Sedilia, říká: “Jak se náš svět stává stále více sochařským, oblé a organické tvary se objevují v mnoha oblastech od architektury po automobily, stejně jako v předmětech každodenní potřeby.  Čalouněný nábytek je díky své přizpůsobivosti ideálním prostředkem pro zkoumání a rozvíjení tohoto trendu.

11. ODSTÍNY DIVOČINY

ODSTÍNY DIVOČINY

Jako antifyzikální prostředek proti věčně zaneprázdněnému tlaku pracovního a soukromého života si dopřejte oddech a reset s odstíny evokujícími ten nejúchvatnější výhled a obnovte rovnováhu s organickou přirozeností…

‘Toto je nové Středomoří s barevnou paletou zemitých, písečných neutrálních barev a éterické modři, která evokuje přírodní krajinu písku a oblohy. Spotřebitelé zůstávají zaměřeni na přírodu a dominují uzemněné barvy v zemitých tónech,’ říká Lisa Millerová, konzultantka pro barvy společnosti Crown Paints.

‘Ponořit se do velké modři všemi smysly může mít terapeutické účinky. Použijte tuto uklidňující barevnou paletu uklidňující modré a jemných teplých neutrálních odstínů, abyste se znovu vrátili do rovnováhy,’ pokračuje Justyna Korczynska, konzultantka pro barvy, Crown Paints.

12. UMĚLECKÁ ÚPRAVA STOLŮ

UMĚLECKÁ ÚPRAVA STOLŮ

Oblékání stolu, které udělá dojem, zůstane i v roce 2022 trendovým tématem pro nadšence do interiérů, kteří se orientují v sociálních médiích. O delikátních detailech se bude mluvit u stolu, kde se budou objevovat expresivní stylizované stolní dekorace se spoustou řemeslného servírovacího nádobí, vzorovaného povlečení a frivolních květin.

“V době, kdy opět vítáme hosty v našich domovech a zahradách, se naše pozornost obrací k umění stolování,” říkají odborníci na design ze společnosti MatchesFashion. “Klíčem k vytvoření rustikálního, ale zároveň rafinovaného stolování je kombinovat talíře, ubrusy a skleněné nádobí různých značek a zároveň dodržovat doplňkovou barevnou paletu. V letošním roce jsme zaznamenali nárůst prodeje stolního textilu o +47 %, přičemž talíře jsou kategorií č. 1. Největší nárůst jsme zaznamenali u prostírání a ubrusů, jejichž prodej vzrostl o +168 %.

Mezinárodní interiérová designérka Penny Morrisonová souhlasí: “Prostírání bude i nadále nesmírně populární díky ručně vyráběným talířům, odpovídajícím podložkám, ubrusům a svícnům v několika sadách, které budou zvonit změnám.

13. WELL-BEDDING

WELL-BEDDING

Zdravý spánek byl v roce 2021 velkou novinkou a my na tento trend v oblasti pohody zatím netlačíme. Snaha o vytvoření dokonalého zážitku ze spánku je pro spotřebitele i prodejce klíčovým tématem, protože vědomě zaujímáme uvědomělejší přístup k životu.

Podnikatelka v oblasti tkanin Sonal Keay, This is Linen, předpovídá, že luxusní prádlo a “well-bedding” budou příští velkou věcí. Říká: “Lockdown zaměřil naši pozornost na domov a jeho naplnění nejkvalitnějšími látkami, které poskytují fyzické a smyslové výhody – ráda tomu říkám ‘well-bedding’. Spotřebitelé chtějí ty nejlepší, přírodní a udržitelné tkaniny a hledají maximální pohodlí v lůžkovinách. Povlečení splňuje všechny tyto požadavky a navíc vypadá nádherně.

Zvažte zelenou ložnici, která ještě více zvýší sen o pohodě.

“Zelená barva, která je spojována s přírodou, představuje růst, obnovu a harmonii. Vzhledem k probíhajícím turbulencím způsobeným pandemií je potřeba těchto vlastností větší než kdy jindy, takže není překvapením, že zelenou barvu zvolila řada značek barev jako barvu roku 2022. Pokud se však necítíte na přemalování stěn, existuje spousta způsobů, jak tento trendový tón zapracovat do stávajícího interiéru. Umělé rostliny vám dávají možnost přenést do vašeho obytného prostoru venkovní atmosféru bez starostí s údržbou. Získáte tak harmonickou zeleň, po které toužíte, ale bez nutnosti údržby, která je spojena s živými rostlinami. Zasazením umělé rostliny do stylového květináče ještě více pozvednete design svého interiéru a zachováte si atmosféru venkovního prostředí, ale navíc získáte sofistikovaný nádech,” říkají odborníci na design ze společnosti Madison and Mayfair.

14. MAXIMALISTICKÉ ZAHRADNÍ POKOJE

MAXIMALISTICKÉ ZAHRADNÍ POKOJE

Ve výluce jsme zrekultivovali venkovní prostory jako prodloužení našich domovů a letos jde o to, abychom přidali trochu šmrncovního, fiestou inspirovaného šmrncu a stylového interiérového pohodlí a využili tyto vzácné prostory v každém ročním období. Venkovní obytné prostory budou barevné, útulné a vážně elegantní!

“Maximalismus je klíčem k celoročnímu zateplení našich zahrad a balkonů bez ohledu na počasí,” říká Nadia McCowan Hill, poradkyně pro styl společnosti Wayfair. ‘Jasné barvy, střetávající se potisky a veselé dekorace dodávají šmrnc osobnosti, která vás udrží venku ještě dlouho po západu slunce. Zachumlejte se do zářivých textilií, vytvořte atmosféru díky útulnému osvětlení a vychutnejte si drink u krbu.

‘Jak lidé pokračují v tom, jak se orientovat ve spojeních během tohoto nového normálu, hledají pohodlí, které funguje stejně snadno v interiéru jako venku. Důležité je přidat obytným prostorám rozměr – začlenění teplých barev, bohatých textur a měkkosti je pro tento pocit pohodlí a normálnosti zásadní, zejména když vstupujeme do nového roku, kdy je pandemie stále s námi,’ říká Alex Gibson, zakladatel značky bytových dekorací a textilního designu Sien + Co.

15. LOYAL LUXE

LOYAL LUXE

Drží se po našem boku v těžkých časech, takže je jen spravedlivé, aby naše oblíbené chlupaté koule měly stejné pohodlí jako jejich lidské protějšky. Povyšte své domácí mazlíčky na hotelové elegány díky tak roztomilým zmenšeným designům elegantních domácích doplňků.

“Zútulnit a zútulnit domov není dobré jen pro lidi! Ať už se jedná o malou sametovou rozkládací postel pro domácí mazlíčky, aby se s námi mohli naši psíci vyspat, nebo o nepředvídatelné hračky pro domácí mazlíčky, které jsou téměř stejně roztomilé jako naše chlupatá miminka, tento trend novinek si náš nejlepší přítel zamiluje stejně jako my,’ říká Nadia McCowan Hill, rezidentní poradkyně pro styl společnosti Wayfair.

JAKÝ JE NEJLEPŠÍ DEKORATIVNÍ TREND PRO ROK 2022?

Rozhovory o texturách jsou na vzestupu, protože interiéry se stávají super hmatovými, zatímco materiály z udržitelných zdrojů a výrobní metody dělají skoky směrem k ohleduplnějšímu, promyšlenějšímu a uvědomělejšímu domovu.

‘Textura bude mít v roce 2022 svůj moment v každém aspektu domova, od stěn přes nábytek až po dekorace. Lidé budou hledat nové způsoby, jak dodat textuře rozměr, a tak uvidíme oživení omítek a benátských stěn a odklon od sametového trendu, protože lidé budou hledat dynamičtější látky, jako je boucle a manšestr. Ten bude oblíbeným trendem i díky nárůstu neutrálních barev. S menším množstvím barev, s nimiž lze pracovat, mohou zajímavé textury dodat prostoru šmrnc nečekaným způsobem,” říká Channa Alvarezová, interiérová designérka ve společnosti Living Spaces.

Ben White, odborník na design a obchod ve společnosti Swyft, říká, že v roce 2022 bude klíčová udržitelnost a přírodní design: “V posledních letech se do popředí dostává udržitelnost a používání organických materiálů. S tím, jak je veřejnost stále více vystavena klimatickým změnám, se myšlenka udržitelnosti promítla i do interiérového průmyslu a našich domovů. To se promítne i do způsobu, jakým nakupujeme nábytek; posun k nábytkovým předmětům z regenerovaného dřeva a doplňkům z recyklovaného skla a kovu. Hledáme upcyklovaný, starožitný nebo použitý nábytek, který má svůj příběh; nejenže jeho původ vytváří skvělé konverzace, ale je to i ekologičtější přístup k zařizování domácnosti. Investice do nesmyslného nábytku a doplňků je minulostí.

JAKÝ JE HLAVNÍ BAREVNÝ TREND PRO ROK 2022?

Majitelé domů si začínají být jistí barvami, protože interiéry přijímají energizující odstíny inspirované přírodními dobrotami.

‘Rok 2022 je ve znamení odvážných barev a jednou z nich je spáleně oranžová. Tento tón inspirovaný terakotou dodá každému prostoru teplo a styl. Použijte řadu doplňků do místnosti, které tuto barvu pozvou dovnitř,’ říká Amy Hillary, autorka obsahu pro interiéry na Wallsauce.com.

Amy pokračuje: ‘Šalvějově zelené barvy se v obývacích pokojích, koupelnách, ložnicích a dalších prostorách nemůže každý nabažit. Tento osvěžující odstín je zemitý, uklidňující a vypadá skvěle namalovaný na stěnách i v kombinaci s dřevěnými doplňky.