20 nápadů na skladování prádla v prádelně – pro organizovaný prostor

Investujte do chytrých nápadů na skladování prádla v prádelně, abyste měli v prostoru super pořádek, a možná se vám změní i názor na žehlení…

20 nápadů na skladování prádla v prádelně - pro organizovaný prostor

Hledáte chytré nápady na skladování prádla v prádelně? Jste na správném místě. Oddělená, k tomu určená prádelna je opravdu snem. Někde, kam můžete schovat hory oblečení, lůžkovin a všeho ostatního z dohledu, v klidu složit a nechat vše uschnout, aniž by to zabralo všechny radiátory v domě. Pokud máte to štěstí, že máte prádelnu, budete chtít, aby fungovala co nejplynuleji a nejefektivněji. A právě v tom vám můžeme pomoci.

Máme pro vás spoustu nápadů na prádelnu, které vám pomohou vytvořit dokonalý prostor. Ať už jde o tajná žehlicí prkna, která se otáčejí zpod pracovní desky, nebo věšáky na prádlo, které visí ze stropu, tyto chytré nápady zajistí, že se váš prostor bude snadno používat a udržovat v pořádku.

Nápady na úložné prostory v prádelně pro bezproblémový styl a organizaci

Vyčištění nepořádku kombinací několika různých typů úložných prostorů v prádelně dohromady vám umožní mnohem snadněji rozdělit to, co vlastně k praní potřebujete. A jakýkoli volný prostor udrží v místnosti pocit zenu a zvláštního přívětivého prostředí, a ne horkého nepořádku, kterému byste se raději vyhnuli. Všichni ten pocit známe.

1. Zlepšete organizaci prádelny pomocí otevřených polic.

 Zlepšete organizaci prádelny pomocí otevřených polic.

Prádelny jsou především praktické prostory, ale to neznamená, že nemohou také dobře vypadat. Umístění otevřených polic je však obojí – hezké i praktické! Využijte je k uložení kolíčků, potřeb pro praní, bez kterých se neobejdete, pracího prášku, aviváže a podobně, ale také je ozdobte, přidejte knihy, rostliny a ozdoby, aby byl prostor více váš.

Peter Erlandsson, spoluzakladatel společnosti String Furniture, vysvětluje: “Je třeba zvážit pouze dvě věci. První je ujistit se, že regály jsou dostatečně hluboké a vysoké, abyste do nich mohli uložit své věci, ale zároveň dostatečně úzké, aby neohrozily vaši drahocennou plochu.

“Druhá věc je, že se ujistíte, že používáte kombinaci otevřených regálů a skříněk, abyste vytvořili vitrínu, která je dostatečně flexibilní, abyste mohli skrýt věci, které nechcete mít na očích.

2. Ušetřete místo pomocí vestavěného žehlicího prkna

Ušetřete místo pomocí vestavěného žehlicího prkna

Dobře, tohle je naprosto geniální, proč nás to proboha nenapadlo dřív? Už žádné tahání žehlicího prkna pokaždé, když chcete jen rychle vyžehlit jeden svršek. S touto chytrou vychytávkou od společnosti Scavolini můžete jednoduše zvednout pracovní desku a vyklopit žehlicí prkno, abyste mohli žehlit mnohem rychleji a snadněji.

3. Využijte co nejvíce místa na stěně pomocí háčků

Využijte co nejvíce místa na stěně pomocí

Ať už jde o závěsné koše, kartáče nebo tašky na kolíčky, připevněte na stěnu několik dřevěných háčků a získejte rychlé, snadné a praktické úložné prostory v prádelně za opravdu příznivou cenu. Tento věšák na kolíčky Hambledon od společnosti Garden Trading má ideální velikost pro menší prostor prádelny a povrchová úprava z odhaleného dřeva vnáší do místnosti také hřejivý a rustikální dojem.

4. Vyveďte skříňky až ke stropu 

Vyveďte skříňky až ke stropu 

‘Jedním z nejlepších způsobů, jak maximalizovat úložný prostor v prádelně, je využití vertikálního prostoru. Vestavěné skříně, které sahají až ke stropu, jsou skvělým způsobem, jak do místnosti přidat spoustu úložného prostoru, aniž by zabíraly příliš mnoho místa,’ říká Andre Kazimierski, generální ředitel společnosti Improovy.

Díky tomu také vznikne elegantní a racionální prostor. Líbí se nám chytré využití polic zabudovaných do dveří této skříně, což je elegantní designový prvek od společnosti Neptune, který pomůže udržet nepořádek na uzdě.

5. Zavěste shora sušák na prádlo

Zavěste shora sušák na prádlo

Zavěšení sušicího stojanu ze stropu je skvělý způsob, jak mít sušící se prádlo zcela mimo dosah a uvolnit drahocenný prostor. Provázkový mechanismus, jako například u tohoto moderního sušáku na prádlo od společnosti Pulley Maid, vám umožní snést sušák dolů pro snadné zavěšení a poté jej posunout zpět nahoru pro sušení. Podobné vychytávky pro praní prádla mohou změnit způsob, jakým využíváte svůj prostor.

“Pokud si chcete udělat sami, můžete dokonce znovu použít starý žebřík nebo stojan na kuchyňské hrnce a zavěsit ho ke stropu,” říká Andra DelMonico, vedoucí interiérová designérka fat Trendey.

6. Zakomponujte do nástěnných skříněk sušák na prádlo.

Zakomponujte do nástěnných skříněk sušák na prádlo.

Uvolněte místo v prádelně instalací sušicího stojanu do prostoru skříněk nebo pod ně. Tento jednoduchý design od společnosti Scavolini je dostatečně kompaktní i pro ty nejmenší prádelny a je ideální pro zavěšení menších předmětů, jako jsou utěrky na nádobí a dětské oblečení.

7. Zvažte stohování spotřebičů

Zvažte stohování spotřebičů

Podívejte se, kde máte umístěnou pračku a sušičku – pokud je v současné době skladujete vedle sebe, zvažte pořízení skříně, která je může stohovat.

Alternativou je sada pro stohování, která vám umožní instalovat sušičku na pračku bez jakéhokoli dalšího upevnění.

‘Při stohování pračky a sušičky na sebe si ponechte trochu místa navíc pro zásuvku pod nimi. Tím se zachová dostatečná výška pro používání praček, ale zároveň se vytvoří velmi pohodlný úložný prostor pro prací tablety apod.,” říká Chris Michael, architekt a zakladatel společnosti Archisoup

8. Jděte do modularity

Jděte do modularity

Jak jsme již řekli, otevřené regály jsou skvělou volbou, protože můžete mít vše na očích a snadno přístupné.

Erlandsson vysvětluje: “Modulární otevřené regály představují skvělý způsob, jak umístit úložné prostory do malých prostor. Nejlepší na modulárním nábytku je, že jej lze instalovat opravdu kdekoli.

“Aby se váš užitkový prostor zdál větší, existuje stará doktrína používání světlých barev na stěnách, které váš domov opticky zvětší. To je pravda a vaše police tomu nemusí ubírat. Použití minimálního množství materiálů, provázků zajistí, že vaše stěny nebudou zcela zakryté.”

“Hluboké police níže se budou hodit na těžší předměty, police nad výškou hlavy jsou určeny k ukládání předmětů, které nepoužíváte často.

9. Ušetřete místo s výsuvným věšákem na oblečení

Ušetřete místo s výsuvným věšákem na oblečení

Máte problém najít místo na sušení prádla? Místo toho, abyste vše zoufale přehazovali přes dveře sprchy, vyzkoušejte nástěnný sušák, který se roztahuje podle potřeb vašeho prádla a když ho nepoužíváte, složí se.

Tento sušák na prádlo od společnosti Garden Trading se skvěle hodí pro skladování prádla, protože má nahoře také poličku na odkládání pracího prášku a dřevěné háčky na ramínka pro bezdomovce.

10. Snadno se označí štítkem nahoru

Snadno se označí štítkem nahoru

Stačí, aby proklouzla jediná červená ponožka, a vaše bílá várka prádla bude celá růžová. Už nikdy nebudete truchlit nad ztrátou svého oblíbeného oblečení, když si pořídíte koš na prádlo, který vám jasně rozdělí světlé a tmavé prádlo.

Na trhu je spousta možností a můžete si dokonce něco sami vyrobit, ale nám se líbí vintage vzhled tohoto ratanového koše od Garden Trading.

11. Investujte do vestavěného úložného prostoru v prádelně

Investujte do vestavěného úložného prostoru v prádelně

Prádelna může být jednou z nejpracovitějších oblastí vašeho domova, ale to by nemělo znamenat, že nemůže být krásná. Pokud máte prostor a rozpočet, investujte do vestavěného úložiště prádla, které dokonale vyhovuje vašemu prostoru a umožní vám efektivně využít každý centimetr.

Schüller nabízí spoustu krásných úložných možností, které byly navrženy speciálně pro užitkové místnosti.

12. Vyberte si úložné prostory do prádelny, které se dají složit.

Vyberte si úložné prostory do prádelny, které se dají složit.

Dalším skvělým způsobem, jak se vyhnout spotřebovávání drahocenných čtverečních metrů s objemnými podlahovými sušáky, je nástěnný, skládací sušák.

Umístěte tento stojan od společnosti Pulley Maid nad radiátor a okamžitě získáte praktický prostor pro sušení, který bude fungovat i v těch nejomezenějších prostorách.

13. Zakryjte spotřebiče kýčovitými závěsy

Zakryjte spotřebiče kýčovitými závěsy

Přiznejme si, že pračky a sušičky nikdy nebudou estetické. Proto tyto škodlivé spotřebiče zakryjte opravdu levně pomocí provizorních závěsů.

Můžete si vybrat vzor, který se hodí do vašeho prostoru, a připevnit ho k nějakému síťovému drátu, díky čemuž vám objemné spotřebiče sejdou z očí, sejdou z mysli. Přesně tak, jak to máme rádi.

14. Nezanedbávejte zadní stranu dveří v prádelně.

Nezanedbávejte zadní stranu dveří v prádelně.

Nepřehlížejte zadní strany dveří, mohou být skvělým místem pro uložení menších předmětů, jako jsou kartáče a prací prášek v koších.

Tento dveřní regál Elfa od společnosti A Place for Everything se skládá z kombinace drátěných košů různých velikostí, které jsou ideální pro uložení lahví s pracím práškem, změkčovadla, kolíčků nebo ručníků.

Nejlepší tip: Zadní strana dveří je také skvělým místem pro uložení žehlicího prkna – pořiďte si nástěnný držák nebo jej připevněte na obyčejné háčky.

15. Vytvořte si v prádelně prostor pro skládání prádla.

Vytvořte si v prádelně prostor pro skládání prádla.

Zvyšte efektivitu instalací prostoru pro skládání a organizaci prádla. Díky tomu nebudete muset tahat všechno čisté prádlo na nejbližší volnou volnou plochu. Nemusí se jednat o obrovský prostor, skvěle poslouží třeba pult pokrývající pračku nebo sušičku.

16. Nepořádek v prádelně schovejte do košů

Nepořádek v prádelně schovejte do košů

Promiňte, řekli jsme schovat? Mysleli jsme uspořádat. Velké koše jsou skvělé pro zkrocení čistého prádla, které čeká na svůj domov, nebo pro uložení hromady zásob pracího prášku. Jsou také opravdu estetické a nikdo nemusí vědět, že jsou ve skutečnosti často plné neuspořádaného nepořádku.

17. Přidejte prádelnu do koupelny

Přidejte prádelnu do koupelny

Nemáte místo na samostatnou technickou místnost, ale v návrhu koupelny máte pytle místa, kam byste mohli vtěsnat zónu pro praní prádla?

Udržujte tu svou v pořádku díky rozměrné skříni, do které schováte složené prádlo, prací prášek a ramínka na šaty, a prostor nad pračkou využijte pro úhledný sušák. Velmi se doporučuje tichá pračka!

18. Postavte do technické místnosti pelíšek pro domácího mazlíčka

Postavte do technické místnosti pelíšek pro domácího mazlíčka

Domácí mazlíčci a čisté prádlo? Jistě to nemusí znít jako nejlepší kombinace, ale pokud je vaše prádelna spíše šatnou a používáte ji k mnohem více účelům než jen k uložení pračky a sušičky, pak byste měli zvážit vybudování prostoru pro vaše domácí mazlíčky.

Možná potřebují prostor, kde by mohli v noci spát? Nebo prostor, kam si mohou jít odpočinout, zatímco děti řádí? Pokud máte ten luxus, že se můžete vzdát několika skříní, pak se nám líbí myšlenka tohoto útulného prostoru pod pultem pro chlupaté přátele!

19. Vyberte si malé žehlicí prkno do malé technické místnosti.

Vyberte si malé žehlicí prkno do malé technické místnosti.

Nápady na prádelnu IKEA jsou pro nás vždycky oblíbené, protože se starají i o ty nejmenší prostory. Žehlení nemusí být jednou z našich oblíbených domácích prací, ale počítáme s tím, že i my bychom pro něj mohli najít trochu více nadšení díky tomuto mini designu.

Stolní žehlicí prkno JALL, které je ideální koupí pro kompaktní prádelny, se v době nepoužívání zcela složí, takže ho můžete jednoduše zavěsit na háček na zadní straně dveří.

20. Vezměte si otevřené police přes celou stěnu

Vezměte si otevřené police přes celou stěnu

Využijte každý centimetr prostoru na stěně tím, že umístíte otevřené police přímo od jednoho konce ke druhému. Naskládejte na ně hezké předměty, jako jsou ručníky, džbány a stylové nádoby, a rozhoďte také nějaké rámy s obrázky a rostliny. Přidání dekorativních prvků na police je obzvlášť důležité u prádelny, jako je tato, kde je díky skleněným dveřím vše vidět z kuchyně.

Jak mohu udělat svou prádelnu hezkou?

Více než jiné místnosti v domácnosti jsou prádelny především praktické. Protože v ní ale budete trávit čas prací – nakládáním, vykládáním, skládáním atd., může vám dobře vypadající prostor udělat z těchto prací opravdovou radost. Umístěte dvě až tři pokojové rostliny na pracovní desku a police. Nemáte okno? Zvolte umělé!  A pověste si nějaké umělecké dílo, které vás rozesměje. Stylové koše, krabice a háčky mohou váš pokoj také zkrášlit – opravdu záleží na malých detailech. Pokud vaše prádelna vychází z kuchyně, můžete zvolit stejné skříňky, aby mezi prostory plynule navazovaly. Nebo je hezký nápad zvolit stejný styl skříněk, ale natřít je jasnou barvou, abyste si dny strávené v prádelně zpestřili.