30 nápadů na práškové místnosti - okouzlující návrhy pro dokonalou poloviční koupelnu

30 nápadů na práškové místnosti – okouzlující návrhy pro dokonalou poloviční koupelnu

30 nápadů na práškové místnosti - okouzlující návrhy pro dokonalou poloviční koupelnu

Nechte se těmito nápady na práškové místnosti inspirovat k tomu, abyste při zařizování i těch nejmenších polovičních koupelen mysleli na něco jiného. Od chladných obkladů a tapet až po chytré osvětlení a další…

Polovina koupelny může být skromná, ale její drobné rozměry z ní mohou udělat jednu z nejzajímavějších a nejinspirativnějších místností k výzdobě. Tyto malé prostory, někdy nazývané prášková místnost, jsou definovány jako koupelna bez “koupacích” prvků a obvykle obsahují pouze toaletu a umyvadlo. Nicméně nejlepší nápady na práškové místnosti v sobě skrývají spoustu zajímavého designu, který zapůsobí na vaši domácnost i hosty.

To, co tomuto menšímu koupelnovému prostoru může chybět na ploše, vynahradí jeho funkčnost. Skvěle se hodí jako koupelny pro hosty, a protože jsou menší a potenciálně se používají sporadičtěji, je méně práce také s úklidem – což je vítaný bonus, se kterým budete souhlasit…

Možná je překvapivé, že poloviční koupelny a práškové místnosti jsou často označovány jako “šperkovnice” domácnosti. “Nabízejí zvládnutelný prostor, kde se můžete bavit a být trochu odvážní s designovým schématem; můžete si dovolit vyjádřit se barvami a vzory, aniž byste se museli obávat, jak se budou shodovat se zbytkem interiéru vašeho domu,” říká Megan Dufresne, hlavní designérka společnosti MC Design.

Menší prostory navíc znamenají, že si můžete dovolit velký výběr materiálů, aniž byste přišli na mizinu – méně stěn, které je třeba pokrýt, a méně potřebného vybavení znamená, že si můžete dopřát dražší papíry, povrchové úpravy a doplňky. Navíc, pokud se rozhodnete, že vám odvážná volba nevyhovuje, nemusíte nakonec nic zakrývat. Je to opravdu výhra!

Jo, to přirovnání ke šperkovnici už začíná dávat smysl, že?

Nápady na práškové místnosti, které tu zůstanou

Tyto drobné koupelny navíc se tradičně nacházejí v prvním patře nemovitosti a od 20. let minulého století se znovu objevují jako naprosto nezbytné v moderních domech.

‘Koupelny, zejména malé práškové místnosti, jsou ideálním místem, kde můžete být trochu odvážnější a smělejší při výběru interiérového designu. Majitelé domů se už nebojí udělat prohlášení a živé, velkoplošné nebo odvážné tmavé tapety jsou k tomu rozhodně skvělým způsobem!” vysvětluje Rebecca Drury, spoluzakladatelka společnosti MissPrint.

Všichni máme rádi vtipné koupelnové tapety, světlá umyvadla a nepředvídatelné doplňky a tyto nápady na práškové místnosti ukazují, že člověk by nikdy neměl podceňovat vliv poloviny koupelny… Bez ohledu na to, jak malá může být.

1. Přitáhněte pohled dolů

Přitáhněte pohled dolů

Trend vzorovaných podlah je silný jako nikdy předtím a může být stejně efektní i v těch nejmenších místnostech. Dodejte své práškové místnosti punc poutavým designem dlaždic, jak to udělala Mindy Gayer. Přestože je podlaha v neutrálním odstínu šedé, stává se hvězdou uprostřed celobílého barevného schématu od Mindy Gayer. Líbí se nám její nenápadná elegance.

Fotografie pořídila Vanessa Lentine z jižní Kalifornie.

2. Vyberte si střetávající se barvy

Vyberte si střetávající se barvy

I ta nejzákladnější standardní toaletní skříň může vypadat glam s čerstvým nátěrem ve funky odstínu. Sama o sobě vypadá skvěle, ale na pozadí kontrastní světlé tapety vypadá ještě lépe. Stejně jako designérka interiérů Kim Armstrongová jsme pro střet barev: “Polovina koupelny je ideálním místem pro experimentování s jasnými odstíny; i málo barev působí na malém prostoru velmi působivě, takže můžete jít rovnou do toho – je to výhra pro všechny!”.

Pokud je toto svítidlo stejně praktické jako hezké, tj. nebrání vám ve výhledu do zrcadla a poskytuje dobré osvětlení pro líčení, máte vystaráno.

3. Rozhodněte se pro samostatné prohlášení

Rozhodněte se pro samostatné prohlášení

Vzhledem k tomu, že polovina koupelny je ze své podstaty malá, může i jediný výrazný akcent udělat velký dojem, a to i uprostřed jinak neutrálního schématu. Designérka Lindye Gallowayová ukazuje, jak se to dělá, když do svého schématu začlenila tuto marnivou jednotku s wow faktorem. Líbí se nám kombinace klasického mramoru s odvážným moderním odstínem barvy – dokonalá kombinace tradičních a moderních prvků koupelny. Plovoucí design navíc pomáhá vytvořit iluzi prostoru.

4. Přejděte na temnou stranu

Přejděte na temnou stranu

Je pravda, že tmavé barvy mohou místnost opticky zmenšit. Ale poloviční koupelny nemusí působit velkoryse, takže jsou skvělým místem, kde se můžete prohánět se svou vnitřní temnou stránkou. Při správném použití mohou těžší odstíny přinést elegantní, sofistikovaný pocit. Svou roli hrají také armatury a vybavení; zachovejte modernost s chromem a zářivě bílou barvou nebo vneste nádech vintage glam s kartáčovanými povrchy a kovovými tóny. Pokud vám malování všech čtyř stěn koupelny připadá jako příliš velký krok, zkombinujte je s bílými obklady a hravými odstíny barev nebo se rozhodněte pro jednu tmavou stěnu.

5. Řiďte se tématem

Řiďte se tématem

Máme tendenci vyhýbat se tematickým místnostem, ale poloviční koupelna je ideálním místem, kde můžete nechat vyniknout svou osobnost a preference. Ať už jde o zvířecí potisky, paví odstíny nebo tropické doteky, všichni máme nějaké “out-there” schéma, které bychom rádi vyzkoušeli. Polovina koupelny je ideálním místem pro riskantní výzdobu, takže se nebojte experimentovat se svými nejpodivnějšími a nejdivočejšími nápady. Sníte o palmových tapetách, růžových obkladech a zlatých doplňcích? Jděte do toho.

6. Vymalujte barevné kapsy

Vymalujte barevné kapsy

Polovina koupelny je ideálním místem, kde se můžete na stěnách trochu vyřádit. Od grafických vzorů a jasných barevných bloků až po malované okraje a efekty zábradlí pro židle – je čas vytáhnout malířskou pásku. Nebojte se, že byste museli kupovat obrovské hrnce pestrobarevných barev, krása malé místnosti spočívá v tom, že obvykle postačí několik zkušebních hrnců. Barvy můžete přenést i do doplňků – barevné záchodové prkénko okamžitě zlepší náladu.

7. Myslete prakticky

Myslete prakticky

Není žádným tajemstvím, že zrcadlo dokáže malý prostor koupelny opticky zvětšit. A co dál? Chytré osvětlení. Tak proč je nezkombinovat, jako to udělali Ashton Woods zde. “Elektrické podsvícení zrcadla je snadný způsob, jak dodat místnosti styl a působivost, a navíc se hodí pro hosty, kteří se potřebují nalíčit apod.,” říká Leigh Spicher, národní ředitel designových studií společnosti Ashton Woods.

Leigh je také zastáncem chytrého využití nápadů na koupelnové obklady v místnosti s práškem. “Rozhodně, jak na podlaze, tak na stěně,” říká. Ráda používám nadrozměrné nebo vzorované dlaždice; malé prostory jsou skvělým způsobem, jak představit vzor, který by jinak mohl působit jako příliš velká investice. Kromě estetických výhod jsou také velmi praktické.

8. Podívejte se na drobné písmo

Podívejte se na drobné písmo

Malý vzor tapety má tendenci se ve větší místnosti ztratit. V menším prostoru však o sobě dává vědět, aniž by převažoval, což z něj činí skvělou volbu pro poloviční koupelnu.

‘Naše klientka nechtěla tunu vzorů a barev, ale když jsme jí ukázali tuto tapetu, zjistila, že ji potisk v menším měřítku uklidňuje,’ říká Lauren Lernerová, zakladatelka a hlavní designérka společnosti Living with Lolo. Pokračujte v uklidňující atmosféře s přírodním dřevem a tkanými tóny.

9. Trik na oko

Trik na oko

Existují designové triky, které můžete použít, aby vaše poloviční koupelna působila větší. Použití stejného materiálu na podlaze a stěnách nejenže vytvoří chladný designový prvek, ale opticky rozšíří prostor, jak ukazuje tento rustikální design od Nar Design Group. ‘Dřevěná prkenná podlaha byla vyvedena po stěně ve vzoru ‘dveří do stodoly’, což je přitakání venkovskému statku, ve kterém se nachází’, říká Ashlee Richardson, vedoucí designu. ‘Zrcadlo s koženými pásky a práškově modré stěny doplňují její teplé tóny a dodávají prostoru pocit rovnováhy a harmonie’.

10. Zdůrazněte stávající prvky

Zdůrazněte stávající prvky

Pokud předěláváte koupelnu, zvažte zabudování úložných prostor do stěny, abyste ušetřili místo na podlaze. Otevřené regály nejenže vytvářejí pocit vzdušnosti, ale také nabízejí příležitost ukázat svou osobnost pomocí krásných doplňků a dekorativních prvků. Doporučujeme zahrnout i skříňky, abyste schovali nevyhnutelný nepořádek – nelze očekávat, že budete mít neustále uklizeno!

Prostor vytvořila Lindye Galloway s fotografem: Chad Mellon.

12. Natřete dveře

Natřete dveře

Máte to štěstí, že máte v polovině koupelny obložení? Malování v tmavém odstínu uzemní vaše schéma a dodá mu nádech bohatství. Ponechání horní poloviny bílé barvy pomůže opticky zvýšit výšku stropu, takže místnost bude působit větší. Ale ne nadarmo se toaletním místnostem říká “šperkovnice”… Proč tedy nezkusit kreativitu s bohatým potiskem tapet, jako to udělala designérka Mindy Gayer?

Vykompenzováním tmavšího schématu velkým zrcadlem a horním osvětlením vytvořila Gayerová útulný prostor odpovídající stylu domu. 

Chcete znovu vytvořit panelový vzhled? DIY shiplap obložení je snadné instalovat v koupelně; většina z nich má okraje s perem a drážkou, takže se snadno spojují. Je to také skvělý způsob, jak zamaskovat sekundární potrubí.

11. Zvažte vestavěné úložné prostory

Zvažte vestavěné úložné prostory

Výrazné dveře do koupelny mohou být skvělým signálem, že za nimi se skrývá něco superstylového. Jak dokonale dokazuje tento super cool design od Maestri Studio. ‘Tento dům byl původně postaven v roce 1970 a skříňka je původní,’ říká Eddie Maestri, hlavní architekt a majitel společnosti Maestri Studio. ‘Chtěli jsme ji zachovat, ale dát jí novou existenci v brilantní koriandrově zelené barvě a nakonec vytvořit odvážný, módní prostor’.

13. Kývněte na přírodní materiály

Hodně se mluví o tom, že v práškové místnosti je třeba dát velký důraz na vzor, ale stejně výrazné prohlášení může vytvořit i střídmější přístup. Ať už toužíte po moderním hotelovém luxusu, nebo po rustikálním vzhledu srubu, stěna obložená dřevem může prostor proměnit. “Tento návrh toaletní místnosti je v jádru moderní,” říká designérka Lindye Gallowayová. ‘Zadní stěna z teakového dřeva se táhne přes celou stěnu od podlahy až ke stropu, zatímco výrazné kamenné umyvadlo s akcenty mosazného kování vytváří vizuální zájem. Použití přírodních materiálů znamená, že všechny prvky působí soudržně a vytvářejí jednoduché, ale stylové schéma.

Ačkoli v malé polovině koupelny nemusí být mnoho stěn k obložení, stále se může jednat o drahé – a trvalé – rozhodnutí o dekoru, takže realistická tapeta s efektem dřeva je skvělou alternativou.

14. Zaměřte se na kování s texturou

Zaměřte se na kování s texturou

Pokud jste fanouškem své stávající půlvany, nemějte pocit, že musíte všechno měnit, abyste vytvořili nové stylové schéma. Pouhá aktualizace armatur a vybavení může znamenat obrovský rozdíl – navíc je to mnohem levnější než kompletní přestavba. Milujeme černou barvu, která působí svěže a industriálně. Zde vypadá skvěle ve spojení s jasně bílými a inkoustově modrými odstíny.

15. Udělejte to přátelské pro hosty

Udělejte to přátelské pro hosty

Často si nemyslíme, že polovina koupelny musí být obzvláště útulná, ale jako jedna z místností, kterou nejčastěji vidí hosté, se zdá být vhodné, aby nabízela teplou, domácí atmosféru. Zvolte teplé tóny, měděné povrchy a měkké textury a dotvořte místnost několika hřejivými prvky; plyšové ručníky a voňavá mýdla jsou velmi vhodné, stejně jako svíčky, rostliny, nástěnné umění a další dekorativní akcenty.

16. Vyberte si výrazné umyvadlo

Vyberte si výrazné umyvadlo

Snili jste o mramorovém umyvadle? Nebo možná bylo na vašem seznamu přání barevné umyvadlo, ale mysleli jste si, že by mohlo být ve vaší rodinné koupelně příliš odvážné? Nuže, prášková místnost je místem, kde můžete být se sanitární keramikou odvážní.

Nechte umyvadlo být středobodem prostoru a zbytek místnosti ponechte minimální – to také znamená, že můžete utratit většinu svého rozpočtu za vysněné umyvadlo. 

“Chcete-li navrhnout šatnu, která bude působit “wow” dojmem, je nutné mít v centru pozornosti ústřední bod, kterým musí být – vzhledem k nedostatku místa – buď umyvadlo, nebo toaletní stolek, případně obojí. Vyzkoušejte sochařské umyvadlo, toaletní papír ve výrazné barvě nebo různé povrchové úpravy mosazného nádobí. Drama v šatně vytvoří také zrcadlo se samostatným nástěnným osvětlením nebo závěsnými svítidly,” vysvětluje Yousef Mansuri, vedoucí oddělení designu ve společnosti C.P. Hart.

17. Vyzkoušejte styl, který je mimo vaši komfortní zónu.

Vyzkoušejte styl, který je mimo vaši komfortní zónu.

Pokud se vám líbí určitý styl, ale víte, že nebude fungovat v celém domě, experimentujte s tímto stylem ve své toaletní místnosti.

Milujete například ten nepředvídatelný, tradiční, cottagecore vzhled, který je teď všude? Ale nechcete, aby rušil moderní atmosféru v ostatních místnostech? Přeneste tento styl do toaletní místnosti.

18. Rozšiřte prostor pomocí velkého zrcadla

Je to interiérový design 101, že zrcadla způsobují, že se místnosti cítí větší. Jsou také nezbytné v práškové místnosti, takže jděte tak velký, jak váš prostor zvládne.

Pokud jste opravdu stlačeni na prostor, ujistěte se, že si vyberete zrcadlo, které má tenký nebo neexistující rám, takže do prostoru nepřidáváte žádný zbytečný rozruch.

19. Vymalujte ho svou oblíbenou barvou

Vymalujte ho svou oblíbenou barvou

Omítkové, rumělkové, světle růžové barvy jsou barvou už dobře, už roky, a stále patří mezi naše odstíny barev, kterými se zdobí. Růžová je ideální barva i pro menší prostor, protože je stále světlá a nepřeplní místnost, ale je také mnohem zajímavější než bílá nebo šedá.

20. Nebo se rozhodněte pro klasickou zcela bílou

Nebo se rozhodněte pro klasickou zcela bílou

Pokud vás barva neoslovuje, nemůžete v práškové místnosti udělat chybu s celobílým barevným schématem.

Přidejte nějaký zájem vrstvením různých tónů bílé – zkuste chladnější tón na stěnách a teplejší na dřevěných prvcích. Navíc můžete přidat rustikální nádech tím, že natřete podlahové desky také bílou barvou, což navíc funguje tak, že se prášková místnost plynule spojí s přilehlou místností.

21. Přidejte texturu pomocí koberce

Přidejte texturu pomocí koberce

Přidat teplo a texturu do místnosti s práškem může být složité, ale roztomilý koberec může být nejjednodušší způsob, jak to udělat. Koberec v hlavní koupelně nemusí být až tak praktický, ale v menší práškové místnosti se nebudou namočit a jen přinesou nějakou barvu.

Líbí se nám, jak tento vintage perský koberec funguje s modernější atmosférou zbytku prostoru. je to vzhled, který je teď na Pinterestu všude.

22. Smíchejte vintage kousky pro tradiční práškovou místnost

Smíchejte vintage kousky pro tradiční práškovou místnost

Máte zálusk na nádhernou starožitnou skříňku, ale nemůžete najít místo, kde by ve vašem domě fungovala? Zkuste se podívat, zda byste ji mohli znovu použít jako marnost nebo podstavec pod umyvadlo v práškové místnosti.

Použití vintage kusů vnese do prostoru charakter a navíc bude vypadat báječně i v supermoderních místnostech.

23. Přidejte výtisky pro jednoduchý nápad na práškovou místnost

Přidejte výtisky pro jednoduchý nápad na práškovou místnost

Nejste si jisti, jak přinést svůj styl do tak malého prostoru? Vždy můžete vtěsnat některé z vašich oblíbených výtisků nebo dokonce vytvořit stěnu galerie pro eklektičtější pocit.

Všimněte si také této nádherné šalvějově zelené barvy – dokonalého pozadí pro výtisky, plakáty a umělecká díla, které je trendovým odstínem pro rok 2021.

24. Zvolte jednobarevné schéma

Zvolte jednobarevné schéma

Monochromatický vzhled je pro toaletní místnost nadčasový a je to barevné schéma, které funguje bez ohledu na váš styl. Navíc je to snadná paleta, kterou můžete měnit podle toho, jak se mění vaše styly.

Například tato nádherná prášková místnost získala boho atmosféru díky jutovému koberci a textuře pouf, ale můžete ji rychle změnit na minimalističtější prostor provedením několika změn. Všestrannost – naše neustále se měnící mysl je tu pro ni.

25. Přidejte trochu zeleně

Přidejte trochu zeleně

Pokojové rostliny jsou rychlým a snadným způsobem, jak doslova vnést život do nejmenších prostor – pokud nemůžete vtěsnat žádný jiný dekor, trocha zeleně je nutností. Můžete si pořídit velkou palmu, abyste získali atmosféru luxusní hotelové koupelny, nebo ji udržet decentní s několika závěsnými rostlinami.

Pokud do vaší práškové místnosti nedopadá žádné přirozené světlo, možná budete chtít zvolit umělé rostliny, abyste zvýšili jejich šanci na přežití.

26. Zvolte dvoubarevnou paletu barev

Zvolte dvoubarevnou paletu barev

Jak zasněná je tato prášková místnost? Tato barevná kombinace nejsvětlejší růžové a modré je pro tento malý prostor ideální, udržuje ho lehký a vzdušný, ale zdaleka ne nudný.

Dalším špičkovým tipem, který si z této místnosti bereme, je malování stropu. Proč ho nechat nudně bílý, když ho můžete použít k přidání barvy?

27. Buďte odvážní s prohlášením tapety

Buďte odvážní s prohlášením tapety

V malých místnostech je tendence udržovat stěny bez rozruchu, protože se obáváme, že cokoli příliš rušného způsobí, že se prostor bude cítit ještě menší. ALE zvolte správnou tapetu a ta může místnost skutečně rozšířit.

Výběr něčeho výrazného a v tmavší barvě, jako je tento báječný potisk od společnosti Cole & Son, téměř rozostří okraje místnosti, rohy se stanou nepřehlednými a prostor se bude zdát větší.

28. Vtěsnejte nějaké úložné prostory

Vtěsnejte nějaké úložné prostory

Hledání prostoru pro skladování v práškové místnosti může být složité, ale je to nezbytné, pokud chcete vytvořit stylový prostor bez nepořádku.

Tato prášková místnost jen dokazuje, kolik úložného prostoru můžete vtěsnat a přitom vypadat krásně. Pod umyvadlo přidejte proutěný koš na toaletní papíry, ke stěně opřete žebřík na ručníky a na toaletní potřeby a trochu dalšího prostoru umístěte malou skříňku.

29. Vyberte si plovoucí umyvadlo

Vyberte si plovoucí umyvadlo

Plovoucí umyvadlo je v toaletní místnosti ideální volbou, protože fyzicky i vizuálně zabírá mnohem méně místa a nebrání proudění světla po prostoru. Vypadají také super stylově a minimalisticky – tento jednoduchý kompaktní design vypadá perfektně se zlatým hardwarem a stále je zde dostatek místa pro uložení základních produktů Aesop, které jsou podle našeho názoru nutností!

30. Přemýšlejte o růžové

Přemýšlejte o růžové
Přemýšlejte o růžové
Přemýšlejte o růžové
Přemýšlejte o růžové
Přemýšlejte o růžové
Přemýšlejte o růžové
Přemýšlejte o růžové
Přemýšlejte o růžové
Přemýšlejte o růžové
Přemýšlejte o růžové
Přemýšlejte o růžové

Kývněte trochu na historii za práškovými místnostmi výběrem femininního barevného schématu. Lehká a vzdušná, prášková růžová v kombinaci s elegantním černým umyvadlem a typickou mramorovou diamantovou podlahou udržuje tento prostor okouzlující a se spoustou vibrací 20. let.

Přináší přidání poloviční koupelny nebo práškové místnosti přidanou hodnotu?

Myslel jsem, že to nepřidá takovou hodnotu jako celá koupelna, poloviční koupelna nebo prášková místnost může mít vliv na hodnotu vaší nemovitosti. ‘Instalace zcela nové poloviční koupelny nebo práškové místnosti do vašeho domu může zvýšit hodnotu v nejlepším případě o 20 nebo 23 %, ale může to být také jen 10 %, v závislosti na prostoru, designu a kvalitě povrchové úpravy’, říká realitní makléř a majitel společnosti Sims Real Estate Group, Jason Simard.

Kromě finanční hodnoty stojí za to zvážit také vliv, který by to mohlo mít na prodejnost vašeho domu: “poloviční koupelny a práškové místnosti jsou pro kupce domů žádoucím doplňkem – hostování hostů se stává pro všechny pohodlnějším zážitkem, pokud je máte ve svém domě”, říká Maria Juvakka, zakladatelka společnosti Chic Pursuit. Z tohoto důvodu mohou přispět k pravděpodobnějšímu – a potenciálně rychlejšímu – prodeji.

Jak zútulnit místnost s toaletním papírem?

Samozřejmě záleží na vašem osobním stylu – kromě toho, že musí obsahovat to nejnutnější (toaletu a umyvadlo), je zcela na vás, jak svůj prostor obléknete. Jak jste si však pravděpodobně uvědomili, jsme velmi pro to, abyste se v místnosti s práškem odvážili, protože se jedná o malé prostory, které se mohou cítit zcela oddělené od zbytku vašeho domova, takže se nemusíte obávat odpovídajících stylů. Pro větší teplo a pocit útulnosti přikývněte na texturu a klidné barvy. Pak nezapomeňte zahrnout ambientní osvětlení koupelny pro malé prostory a samozřejmě plyšové ručníky.

Měl bych si vytapetovat práškovou místnost?

‘V práškové místnosti si můžete dovolit být kreativnější a hravější při výběru dekorací. Pomocí tapet můžete také vnést vzor a barvu, abyste dosáhli opravdu působivého efektu,” říká Yousef Mansuri, vedoucí oddělení designu ve společnosti C.P. Hart.

“V práškové místnosti není tolik páry a vlhkosti jako v hlavní koupelně, takže tapety jsou bezpečnou možností, jak prostor skutečně personalizovat a vytvořit něco trochu jiného než ve zbytku domu.

Jak osvětlit místnost s toaletními potřebami?

“Ať už máte vlastní toaletní místnost, nebo menší koupelnu, přemýšlejte o tom, jak co nejlépe napodobit tón a pocit přirozeného světla. Začněte tím, že zvážíte, kde jsou umístěny vaše zdroje světla.

Ve většině případů máme k dispozici závěsné nebo bodové osvětlení. Ačkoli jsou skvělé pro vytvoření praktického nebo náladového osvětlení, pro prostředí ve stylu pudřenky nejsou ideální, protože stropní světlo vrhá stíny.” vysvětluje Rohan Blacker, zakladatel společnosti Pooky.

‘Nástěnná svítidla jsou v pudřence obzvláště dobrou volbou, nejenže jsou stylová, ale můžete je nainstalovat v požadované úrovni očí, třeba po obou stranách zrcadla, které pak účinně rozptýlí světlo. Případně se poohlédněte po nastavitelných svítidlech, která se dají naklápět, takže můžete světlo odrážet od stěny, aby na vás nesvítilo přímo, protože by opět vytvářelo stíny;