Jak se zbavit ovocných mušek – nejlepší způsoby, jak tyto škůdce vyhnat

Zajímá vás, jak se zbavit ovocných mušek? Objevte pasti, které si můžete vyrobit doma – a navíc zjistěte, jak zastavit problém u zdroje.

Jak se zbavit ovocných mušek - nejlepší způsoby, jak tyto škůdce vyhnat

Pokud vás trápí tyto drobné, ale neodbytné obtíže, určitě budete chtít vědět, jak se zbavit ovocných mušek. Tyto potvůrky se často vyskytují v kuchyni a kromě toho, že jsou otravné, mohou kontaminovat potraviny – což rozhodně nechcete.

I když možná budete potřebovat zjistit, jak se zbavit i jiných druhů létajícího hmyzu, malé mušky nebo komáři ve vaší kuchyni jsou obvykle ovocné mušky. A přestože se vyskytují zejména koncem léta a na podzim, mohou obtěžovat po celý rok, takže je důležité mít přehled o tom, jak se zbavit ovocných mušek v interiéru.

Zde se dozvíte, jaké jsou nejlepší způsoby, jak vyhnat ovocné mušky z vašeho domova, a jak jim především předcházet, a požádali jsme odborníky, aby nám poskytli své rady.

Jak se zbavit ovocných mušek

Níže přinášíme informace o tom, jak se zbavit ovocných mušek v domácnosti, zatímco pokud vás také trápí mouchy domácí, které jsou s nimi často zaměňovány, je znalost toho, jak se mušek zbavit, také zásadní.

Proč mohou být ovocné mušky ve vaší kuchyni? Přitahují je produkty z vaší zahrady a z obchodu s potravinami. To, co potřebujete k boji proti nim, však již pravděpodobně máte po ruce a my máme odpovědi na to, jak škůdce zlikvidovat i dlouhodobě.

Jsou ovocné mušky škodlivé?

Přítomnost ovocných mušek vám může potenciálně způsobit onemocnění, i když jsou malé. Stejně jako jiné mouchy přenášejí ovocné mušky bakterie z jednoho povrchu na druhý. Pokud tedy máte ovocné mušky na míse s ovocem, je pravděpodobné, že máte jejich bakterie i na šálcích na čaj, sklenicích na víno a talířích.

Identifikace ovocných mušek

Nejprve je třeba zjistit, zda je váš problém skutečně způsoben ovocnými muškami, nebo máte v domě jiný druh much.

Shromažďují se hlavně kolem vašeho dřezu? Jedná se o mušky odtokové. Kolem vašich pokojových rostlin? Ani to nejsou ovocné mušky. Ovocné mušky zůstávají věrné svému jménu, i když je také uvidíte požírat rozlité nápoje a někdy dokonce kroužit kolem vašich zákusků.

Paul Blackhurst, vedoucí technické akademie společnosti Rentokil Pest Control, vysvětluje: “Ovocné mouchy jsou nepříjemní škůdci, ale mají potenciál kontaminovat potraviny bakteriemi a patogeny z nehygienických míst, která navštěvují, jako jsou odpadkové koše, kvasící a rozkládající se vegetace a kanalizace.

“Také drobné larvy ovocných mušek se po vylíhnutí živí přímo přezrálými potravinami, a pokud je nechtěně zkonzumujete, mohou způsobit nepříjemné pocity a průjem.

Myslíme si, že už nepotřebujete žádný další důvod, proč zbavit svůj domov ovocných mušek…

1. Jak se zbavit ovocných mušek pomocí jablečného octa

Jak se zbavit ovocných mušek pomocí jablečného octa

Jedním z nejlepších způsobů, jak vyřešit problém s ovocnými muškami, je pokusit se je uvěznit v nádobě s tekutinou, ve které se nakonec utopí. Ovocné mušky obzvláště milují vůni octa a vína (je to koneckonců vůně kvasících potravin, kterou vyhledávají.) Trik spočívá v tom, že jakmile je nalákáte dovnitř, nemohou se dostat ven.

Musíte udělat následující kroky:

 • Použijte vysokou sklenici s nálevkou z listu papíru nebo láhev s úzkým hrdlem, například od vína.
 • Nádobu naplňte asi do jedné pětiny vínem nebo jablečným octem.
 • Sledujte, jak se slétají k zemi.

2. Poslechněte odborníky na hubení škůdců

Poslechněte odborníky na hubení škůdců

Odpověď na otázku, jak se nadobro zbavit ovocných mušek, podle Davida Crosse ze společnosti Rentokil? Vyloučit; omezit; zničit; monitorovat.

Pojďme si to rozebrat:

 • Vyloučit: Používejte těsně přiléhající síťky na dveřích a oknech. Venku žijí tuny těchto mušek a ty dokáží odhalit potraviny, které jsou na tahu.
 • Omezit: Pokud je to možné, uchovávejte potraviny v lednici, nebo pokud ne, tak je přikryjte.
 • Zničte: Používejte insekticidy k hubení dospělců; tím omezíte jejich šíření.
 • Monitorovat: Miska s jablečným octem ponechaná venku přiláká ovocné mušky – a pomůže vám zjistit, jak účinná může být vaše snaha se jich zbavit.

3. Vyrobte si domácí past na ovocné mušky

Vyrobte si domácí past na ovocné mušky

Naším osobním favoritem pro účinnost, když se řeší otázka, jak se zbavit ovocných mušek v domě, je lepivá domácí past se základními kuchyňskými přísadami, k níž není třeba nálevky ani lahvičky. Připravte se však, že je trochu zapáchající.

Zde je návod na výrobu domácí pasti:

 1. Naplňte preferovanou nádobu směsí octa, cukru a přezrálého ovoce (mluvíme o ovoci, které začíná být kašovité a je cítit chlastem).
 2. Čím viskóznější konzistence, tím lepší past, takže přidávejte cukr, dokud nebude vše opravdu husté a lepkavé.
 3. Další skvělou možností je prošlé pivo – použijte ho samotné nebo ho přidejte do směsi. Nebude sice příjemně vonět, ale mouchy to k němu bude přitahovat jako magnet.

Za zmínku stojí i tyto následující tipy:

 • Nedoporučujeme používat zralé ovoce ve sklenici samostatně, protože mouchy se s největší pravděpodobností dostanou zpět ven – poté, co si pochutnaly na ovoci.
 • Ujistěte se, že vaše zralé ovoce nezplesnivělo, a neobtěžujte se používat jiné vypnuté potraviny, protože mouchám nebudou chutnat (a vám také ne).

Udržujte kuchyň v čistotě a pořádku

Víme, že je to celkem zřejmé, ale prevence je lepší než léčba, a to opravdu začíná důvtipem v oblasti úklidu kuchyně.

Až si budete příště nasazovat gumové rukavice, ujistěte se, že jste udělali následující kroky:

 • Vyhoďte všechno ovoce, které se začíná rozkládat, a vyčistěte mísu s ovocem, abyste se zbavili všech zbytků šťávy.
 • Pravidelně vynášejte odpadky, zejména v létě.
 • Pravidelně drhněte všechny povrchy a zbavujte je drobků a rozlitých tekutin.

4. Odstraňte zdroj problému s ovocnými muškami

Odchyt dospělých ovocných mušek je jen polovinou úspěchu. Vajíčka mohou stále číhat na jiných předmětech ve vaší domácnosti, což nevyhnutelně povede k tomu, že se budete potýkat s dalšími ovocnými muškami.

S ohledem na to je nejlepší pokusit se najít a odstranit zdroje potravy a rozmnožování, kde je to možné.

Mouchy mají také rády tmavé a vlhké prostory, proto zajistěte, aby byla vaše kuchyně dobře osvětlená a větraná.

Co způsobuje výskyt ovocných mušek v domácnosti?

Ovocné mušky se do vašeho domova mohou dostat na ovoci a zelenině sklizené na zahradě a prostřednictvím nechlazených produktů z obchodu s potravinami. Vzpomeňte si na rajčata, dýně, hroznové víno, banány, cibuli, brambory a další. Dospělí jedinci mohou samozřejmě do vašeho domu také jednoduše vletět.

Samičky mohou naklást tisíce vajíček, která se vylíhnou a dozrají do 48 hodin,” vysvětluje Diane Kuthyová, profesionální zahradnice, chovatelka a zakladatelka knihy Jak vypěstovat všechno. “Proto se z malého problému s ovocnými muškami může zdánlivě přes noc rychle stát velký problém.

Jak se nejrychleji zbavit ovocných mušek?

Chcete-li se ovocných mušek rychle zbavit, musíte odstranit místa rozmnožování v okolí svého domova. “Ovocné mušky se obvykle schovávají v tmavých vlhkých úkrytech, jako jsou odtoky a odpadkové koše,” vysvětluje entomolog Nicholas Martin, zakladatel a šéfredaktor portálu Pest Control Hacks.

“Nejlepším řešením je nalít do odtoků se zapnutým drtičem odpadků vařící vodu nebo ocet.

‘Pokud mouchy žijí v odpadcích, je třeba vynášet odpadky častěji.’

Jaké pachy ovocné mušky nesnášejí?

Ovocné mušky přitahuje zrající nebo kvasící ovoce a zelenina. “Ze všech možných pochoutek v mé kuchyni pro ovocné mušky jednoznačně vyhledávají fermentované potraviny,” říká Diane Kuthy. ‘Ovocné mušky samozřejmě odpuzuje opačný profil vůní – konkrétně silné kořeněné vůně, jako je máta peprná, skořice a citronela.’

Silvia Borgesová ze společnosti EnviroMom souhlasí. ‘Esenciální oleje jsou největšími nepřáteli ovocných mušek nebo jiných otravných létajících tvorů,’ říká: ‘Oleje z levandule, máty peprné, eukalyptu a citronové trávy jsou skvělým nástrojem k jejich vyhubení z vašeho domu.

Samozřejmě je také důležité odstranit pachy, které ovocné mušky přitahují. ‘Ovocné mušky přitahují sladce vonící věci a ostře páchnoucí věci,’ říká Megan Cavanaughová ze společnosti Done Right Pest Solutions. “Ovoce se pro ně stává atraktivní, když je přezrálé. Takže čistá kuchyně bez úkrytů a míst k rozmnožování, bez štiplavých a sladce vonících věcí, na kterých by mohly přistát (vše v nádobách a ne na volném prostranství), není pro ovocné mušky atraktivní.

Proč se ovocné mušky nepouštějí do octa?

Pokud ovocné mušky nelezou do octa, ujistěte se, že v pasti používáte jablečný ocet. “Obyčejný bílý ocet ovocné mušky nepřitahuje, protože nemá ovocnou vůni,” říká Diane Kuthy.

A pokud se jedná o správný druh octa, nepoužívejte ho studený. ‘Pokud byl váš jablečný ocet před použitím v chladu, nemusí být dostatečně štiplavý, aby přilákal mouchy,’ pokračuje Diane. “Odstraňte všechny ostatní sladce vonící potraviny a nechte ocet několik hodin kvasit na pultu při pokojové teplotě.

Možná bude nutné přidat do pasti mýdlo na nádobí. “Jednoduchý trik, jak zvýšit účinnost pasti na jablečný ocet, spočívá v přidání dostatečného množství mýdla, které sníží povrchové napětí kapaliny a ztíží hmyzu únik,” vysvětluje Nicholas Martin. ‘Měli byste si také uvědomit, že to není rychlý proces a chycení všech ovocných mušek obvykle trvá až 24 až 48 hodin.’

Zjistili jste, že past zachytila některé, ale ne všechny ovocné mušky? ‘Octová past funguje dobře při velkých problémech s ovocnými muškami, protože se vám podaří chytit většinu ovocných mušek, ale zjistila jsem, že pokud vám doma létá jen jedna nebo dvě, nejsou tak ochotné jít do octa,’ říká Megan Cavanaughová.

‘Může to být jednoduše proto, že mají spoustu domů k prozkoumání a nesoustředí se na jednu malou misku s octem. Může to být velmi frustrující, ale ovocné mušky nežijí dlouho, takže dokud se u vás doma nerozmnožují a nemnoží, můžete to přečkat: za pár dní uhynou.