Jak vyčistit spárovací hmotu na podlaze a stěnách, abyste se zbavili skvrn a plísní

Jak vyčistit spárovací hmotu na podlaze a stěnách, abyste se zbavili skvrn a plísní

Potřebujete vědět, jak vyčistit spáry na kuchyňských a koupelnových dlaždicích? Zbavte se nečistot, skvrn a plísní pomocí těchto odborníky schválených metod.

Jak vyčistit spárovací hmotu na podlaze a stěnách, abyste se zbavili skvrn a plísní

Spárovací hmota na dlaždicích je zabarvená nebo plesnivá? Pak je čas zjistit, jak správně vyčistit spárovací hmotu, abyste dosáhli dobré hygieny i vzhledu.

Dlaždice na stěnách a podlahách budou zářivě čisté, pokud jste důvtipní v tom, jak čistit koupelnové dlaždice, ale pokud je spárovací hmota špinavá, zhoršuje to její vzhled a v horším případě to může způsobit i zdravotní problémy, protože se množí plísně.

Správnými technikami je však možné spárovací hmotu opět zbělit nebo vrátit verzi v jiné barvě původní povrchovou úpravu a vyčistit nevzhlednou plíseň. Trochu času a úsilí a některé domácí prostředky, nebo dokonce oblíbené výrobky z obchodního skladu, jako je jedlá soda a ocet, vám pomohou. Co dalšího budete potřebovat? Odborné rady, které pro vás máme právě zde.

Jak vyčistit spáry

Jak vyčistit spáry

Je fakt, že spáry se udržují v čistotě hůře než dlaždice. Je porézní, takže se může obarvit, a mnozí z nás dávají při spárování dlaždic přednost bílé a jiným světlým barvám, které se snadno značí.

Spárovací hmota na dlažbě – zejména v hlavním patře domu – je pravděpodobně ovlivněna zanesenými nečistotami a rozlitými tekutinami. V koupelně se však na spárovací hmotě dlaždic často objevují plísně a houby. To není jen nevzhledné. Její spory se snadno uvolňují do zbytku místnosti a není zdravé je vdechovat – zejména pokud již trpíte onemocněními, jako je astma.

Přinášíme vám informace o tom, jak vyčistit spáry v koupelně, na podlaze, a navíc vám poradíme, jak používat bělidlo a jak si doma vyrobit vlastní čisticí prostředek na dlaždice.

Jak čistit spáry ve sprše

Jak čistit spáry ve sprše

Čištění spárovací hmoty by mělo být součástí rutiny pro důkladné čištění sprchy. Postupujte podle těchto pokynů:

 1. Než začnete čistit spáry z obkladů, pusťte si na několik minut horkou sprchu se zavřenými dveřmi a okny.
 2. Smíchejte bělidlo s jedlou sodou a vytvořte pastu (představte si konzistenci zubní pasty).
 3. Pomocí malého měkkého materiálu, jako je vata nebo vatové tyčinky, vpravte směs do spárovací hmoty dlaždic v rozích sprchy a nechte ji působit 15 minut.
 4. Otření stěn po sprchování čistým, suchým hadříkem pomůže omezit špínu a plísně, které voda podporuje.
 5. Věnujte zvláštní pozornost těmto rohům a také spodní části stěny, abyste zabránili hromadění vody.

Hledáte jinou metodu? Řešením by mohl být nejlepší parní čistič. ‘Alternativou, kterou považuji za nejlepší možnost, je čištění spárovací hmoty párou,’ říká Heath Belcher, manažer výroby rekonstrukcí koupelen společnosti American Standard. ‘Pokud byste si najali profesionála, udělal by právě toto. Mluvím z vlastní zkušenosti, může to být horké, takže buďte opatrní.’

Jak vyčistit spárovací hmotu na dlažbě

Jak vyčistit spárovací hmotu na dlažbě

Kvůli nečistotám zvenčí může být spárovací hmota ve vstupních prostorách a bahenních místnostech špinavá, zatímco rozlité tekutiny v kuchyni i koupelně ji mohou odbarvit, takže je nezbytné vědět, jak spárovací hmotu na dlažbě čistit.

 1. V rukavicích smíchejte v misce jeden šálek peroxidu vodíku s jedním šálkem jedlé sody.
 2. Naneste na spáry na podlaze buď pomocí rozprašovače, nebo starého zubního kartáčku a nechte působit asi 15 minut.
 3. Drhněte, drhněte, drhněte zubním kartáčkem a opláchněte teplou vodou.
 4. U velkých dlaždicových podlah se můžete drhnutí při čištění spárovací hmoty vyhnout investicí do nejlepšího parního mopu nebo čističe.

Jak čistit spáry pomocí jedlé sody a octa

Jak čistit spáry pomocí jedlé sody a octa

Čištění spárovacích hmot pomocí jedlé sody a octa je skvělou volbou, pokud chcete přírodní řešení na čištění spárovacích hmot. Vyzkoušejte tuto metodu od Beth McCallumové ze společnosti Oh So Spotless:

 1. Vytvořte pastu smícháním jedlé sody a octa v poměru 3:1.
 2. Pastu naneste na spáry prstem v rukavici nebo suchou houbou.
 3. V lahvi s rozprašovačem smíchejte ocet a vodu v poměru 1:1 a nastříkejte na spáry.
 4. Bude to bublat, ale to nevadí! Dobře vydrhněte houbou nebo nylonovým kartáčem.
 5. Pomocí čistého mokrého hadříku spáry opláchněte.

‘Pokud máte přírodní kámen, tuto metodu nepoužívejte, protože kyselý ocet může kámen zmatnit,’ varuje Beth.

Jak čistit spárovací hmotu bělidlem

Jak čistit spárovací hmotu bělidlem

Jak vyčistit spárovací hmotu, která je opravdu špinavá nebo skvrnitá? Řešením může být bělidlo.

 1. Pokud plánujete vyčistit spáry mezi dlaždicemi chemickým čisticím prostředkem, jako je bělidlo, existuje několik způsobů, jak na to. Nejrychlejší a nejjednodušší metodou je nalít trochu čistého bělidla do kelímku, pak vzít starý zubní kartáček, namočit ho a nanést na spáry.
 2. Případně můžete smíchat bělidlo s trochou jedlé sody a vytvořit pastu (představte si konzistenci zubní pasty); naneste ji na spáry, nechte 15 minut působit a pak vezměte kartáček a drhněte jím spáry, abyste odstranili nečistoty.
 3. Na závěr spárovací hmotu opláchněte čistou sprchovou hlavicí nebo mokrým hadříkem a nechte ji zcela zaschnout, než se rozhodnete, zda ji budete muset znovu vyčistit.
 4. Nezapomeňte, že pokud k čištění spárovací hmoty používáte těžší chemický čisticí prostředek, například bělidlo, vždy otevřete okna, abyste minimalizovali výpary, a dávejte pozor na to, jaké přípravky používáte společně.

Jak vyčistit spáry od plísní

Zajímá vás, jak vyčistit spárovací hmotu, která je plesnivá? Plíseň a plíseň mohou způsobit problémy na různých površích v domácnosti a vědět, jak se plísně zbavit, je důležité pro udržení zdraví i čistoty vašeho domova. Na spáry budete možná potřebovat specializovaný přípravek, a to je to, co dělat:

 1. Jsme fanoušky odstraňovače plísní HG, který funguje i na různé barvy spárovacích hmot, jen se ujistěte, že při jeho použití máte rukavice. Nastříkejte přípravek na spárovací hmotu a nechte jej několik minut působit.
 2. Vyčistěte spáry tuhým kartáčkem (ideální je starý zubní kartáček; postačí i starý kartáček na nehty).
 3. Ue sprchovou hlavici odstraňte uvolněné nečistoty čistou vlažnou vodou a nechte zaschnout.
 4. V případě potřeby ošetření zopakujte.

Chcete si odstranění plísní usnadnit? ‘Klíčem k procesu čištění spárovací hmoty je nalezení vrtacího kartáče, který použijete pro drhnutí,’ říká specialista na sanaci domů Bill Samuel ze společnosti Blue Ladder Development. “Ten odvede mnohem lepší práci při drhnutí spárovací hmoty, než byste kdy mohli udělat ručně.

Lynsey Crombie alias Queen of Clean doporučuje sonický drhlík, který je “skvělý na spáry a odstraňování vodního kamene z kohoutků”. A paní Hinchová, guru v oblasti úklidu, používá sonický drhlík také.

Jak vyčistit spáry z dlaždic

Pokud vás zajímá, jak vyčistit spáry z dlaždic, odpověď závisí na tom, kdy to uděláte. Přebytečná spárovací hmota by se měla z dlaždic vyčistit, když obkládáte zadní stěnu nebo pokládáte obklady na podlahu, a v této fázi budete potřebovat pouze mokrou houbu.

Pokud ji však neodstraníte tehdy, zaschne a bude mnohem těžší se jí zbavit. Mezi prostředky k nápravě patří smíchání šálku krystalového cukru s galonem horké vody, zamíchání, aby se rozpustil, a nechání roztoku několik hodin vsáknout do spáry. Poté přebytečnou maltu seškrábněte pomocí malířské tyčinky. Pokud se nepodaří odstranit vše, použijte nylonovou drátěnku. Opláchněte čistou vodou. V případě spárovací hmoty na bázi epoxidu použijte specializovaný přípravek na odstraňování epoxidu.

Jak mohu spárovací hmotu znovu získat bílou?

Aby spárovací hmota, která vypadá špinavě, byla opět bílá? “Doporučuji čištění párou,” říká Heath Belcher ze společnosti American Standard. V opačném případě vyzkoušejte spárovací pero, které dokáže spáry na dlaždicích na nějakou dobu rozjasnit. Tato pera mají obvykle protiplísňové vlastnosti, takže zabrání i růstu plísní. Před použitím pera se ujistěte, že jste spárovačku důkladně vyčistili, a dodržujte pokyny k výrobku.

Jaký výrobek pro domácnost čistí spárovací hmotu?

Případně vyzkoušejte oblíbené odstraňování skvrn od spárovací hmoty od Marthy Stewartové i Melissy Maker a rychle si poradte s odolnými skvrnami pomocí Magic Eraser.

Škodí bělidlo spárovací hmotě?

Bělidlo můžete použít na spárovací hmoty, ale odborníci nabízejí několik varování. “Na spáry je nejlepší používat bělidlo jen šetrně, například v extrémních případech,” radí Dorothea Hudsonová, odbornice na čištění domácností ze společnosti Quote.com. ‘Dlouhodobé používání bělidla na spárovací hmoty totiž nakonec způsobí jejich erozi.’

Bělidlem šetřete i na bílé spárovací hmoty. ‘Měli byste se vyhnout jeho použití na barevné spárovací hmoty, jinak by mohlo spárovací hmotu vybělit,’ říká Beth McCallumová.

Jaký je nejlepší domácí čistič spárovacích hmot na dlaždice?

Nejjednodušší způsob, jak získat čisté spáry na dlaždice pomocí domácího čističe spár, je jednoduše smíchat jedlou sodu a bílý ocet v misce, dokud nevytvoříte hustou pastu. Pastu zapracujte mezi dlaždice do spáry starým zubním kartáčkem. Nebojte se použít trochu tuku na lokty!

Nechte čistič spárovacích hmot působit 30 minut, poté jej opláchněte čistou vodou a setřete případné zbytky. Pokud spárovací hmota není hned zářivě čistá, postup podle potřeby opakujte.