Jak vyčistit sprchovou hlavici - odstraňte vodní kámen octem (nebo bez něj)

Jak vyčistit sprchovou hlavici – odstraňte vodní kámen octem (nebo bez něj)

Postup čištění sprchové hlavice a odstraňování vodního kamene pomocí octa, jedlé sody a dalších prostředků. A proč bělidlo přece jen není skvělý nápad.

Jak vyčistit sprchovou hlavici - odstraňte vodní kámen octem (nebo bez něj)

Potřebujete vědět, jak konkrétně vyčistit sprchovou hlavici nebo odvápnit? Pokud vám při sprchování stříká voda na všechny strany (den, kdy jste si zapomněli nasadit sprchovou čepici) a střídá se tlak vody, pak vám v cestě stojí vodní kámen a potřebujete vědět, jak správně vyčistit sprchovou hlavici.

Špinavá sprchová hlavice zkrátka nebude fungovat tak efektivně, jak by měla, a mohly by se v ní také skrývat bakterie, což není to, co chcete. Zvláště pokud víte, jak dokonale vyčistit sprchový kout – vše kromě této malé oblasti.

Naštěstí nebudete muset běžet do obchodu, když budete chtít odvápnit a vyčistit sprchovou hlavici, protože ji můžete nablýskat pomocí bílého octa, starého zubního kartáčku a plastového sáčku.

Připojili jsme také několik způsobů, jak vyčistit sprchovou hlavici bez použití octa, pokud chcete – aniž byste se museli uchýlit k bělidlu – a několik nejlepších tipů od lidí, jako je Melissa

Ať už tedy chcete na své sprchové hlavici vyzkoušet metodu s octem, jedlou sodou nebo Coca-Colou, tohle je návod na odstranění vodního kamene ze sprchové hlavice. Nebo pokud máte chuť investovat do zcela nové sprchové hlavice, abyste se vyhnuli drhnutí, podívejte se na nejlepší nízkotlaké sprchové hlavice.

Jak vyčistit sprchovou hlavici pouze pomocí octa

Jak vyčistit sprchovou hlavici pouze pomocí octa

Budete potřebovat:

 • Potřebujete: zubní kartáček (ne vlastní)
 • Ocet
 • Plastový sáček a stahovací pásku nebo gumičku na kabel
 • Drátěnku
 • Hadřík
 1. Nejprve vyjměte sprchovou hlavici a poté kartáčkem na zuby vydrhněte všechny volné a suché nečistoty z okolí otvorů.
 2. Do plastového sáčku na zip nalijte ocet v množství, které stačí naplnit do poloviny.
 3. Plastový sáček umístěte kolem sprchové hlavice tak, aby byly otvory a sprchová hlavice zcela ponořeny do tekutiny.
 4. Sáček zajistěte pomocí gumičky nebo stahovacího pásku. Nechte působit několik hodin, nebo pro dosažení nejlepších výsledků nechte působit přes noc. Pokud je vaše sprchová hlavice vyrobena z mosazi, nenechávejte ji působit déle než 30 minut. Stejně tak pokud má zlatou nebo niklovou povrchovou úpravu, protože to by mělo stačit.
 5. Vyjměte sáček, poté pomocí drátěnky nebo hadříku setřete uvolněné usazeniny a nakonec pusťte sprchu na horký proud, aby se otvory vypláchly.
 6. Pokud to nepomůže a nechali jste sprchu přes noc, nebo máte obzvláště odolný vodní kámen, zkuste níže uvedenou metodu s jedlou sodou nebo se podívejte na výrobek, který používá paní Hinchová.

Jak vyčistit sprchovou hlavici pomocí jedlé sody

Jak vyčistit sprchovou hlavici pomocí jedlé sody

Budete potřebovat:

 • Potřebujete: 1/3 šálku jedlé sody
 • Jeden šálek octa
 • Velký plastový sáček
 • Gumičku
 • Měkký zubní kartáček
 1. Metoda s jedlou sodou a octem je nejlepší, pokud je vaše sprchová hlavice poměrně silně zanesená vodním kamenem. Začněte tím, že vyjmete sprchovou hlavici.
 2. Smíchejte 1/3 šálku jedlé sody s jedním šálkem bílého octa ve velkém plastovém sáčku nad umyvadlem nebo ve vaně.
 3. Podobně jako při školním pokusu se sopkou bude roztok šumět, což je to, co chcete, protože to pomůže odstranit vodní kámen ze sprchové hlavice.
 4. Ujistěte se, že je celá sprchová hlavice pokryta roztokem, a zajistěte plastový sáček gumičkou.
 5. Pro maximální účinek nechte vodu namočenou přes noc a poté měkkým zubním kartáčkem vydrhněte ulpívající vodní kámen, opláchněte v horké vodě a voilà.

Jak vyčistit sprchovou hlavici bez octa a jedlé sody

Jak vyčistit sprchovou hlavici bez octa a jedlé sody

Budete potřebovat:

 • Potřebujete: Láhev Coca Coly
 • Plastový sáček
 • Hadřík nebo měkký zubní kartáček

Pokud nemáte po ruce bílý ocet nebo máte něco proti čištění octem, můžete vyzkoušet metodu s jedlou sodou, kdy ocet nahradíte vodou, případně můžete vodní kámen ze sprchové hlavice odstranit pomocí Coca-Coly.

Jednoduše ponořte sprchovou hlavici do plastového sáčku (stejně jako u dvou výše uvedených metod) s kolou, zajistěte jej a nechte asi 15 minut namočený. To by mělo stačit. Poté hadříkem nebo měkkým zubním kartáčkem vyleštěte zbylé vločky, a pokud nejsou tak čisté, jak byste si přáli, postup opakujte.

Můžete k čištění sprchové hlavice použít bělidlo?

Nedoporučuje se používat bělidlo na sprchovou hlavici, protože je vysoce toxické a ve skutečnosti není tak účinné jako použití přírodních domácích ingrediencí nebo šetrnějších čisticích prostředků na koupelny.

Jak dlouho namáčet sprchovou hlavici v octu?

‘Nechte ji přes noc, abyste dosáhli nejlepšího odstranění vodního kamene. Poté ji důkladně propláchněte vodou, dokud voda hladce neprotéká otvory. Možná budete muset použít špendlík, abyste otvory odblokovali,’ vysvětluje Ollie Lyon, odborník na kutilství ze společnosti Plumbworld.

“Důležité je dbát na čištění sprchové hlavice. Proces namáčení v octu byste měli opakovat každý týden při generálním úklidu koupelny. To znamená, že problém nebude mít šanci se uchytit. Jakmile je provedeno počáteční čištění, mělo by stačit několik minut namáčení, aby se udržel na vrcholu, pokud se provádí pravidelně.’

“Použití octového spreje do otvorů sprchové hlavice také pomůže k jejich odmaštění mezi čištěním.

Jak odstranit vodní kámen ze sprchové hlavice: rady odborníků

Youtuberka Melissa Maker, moudrá a skvělá autorka webu Clean My Space, říká, že k tomu, abyste se vypořádali s usazeným vodním kamenem a všemi těmi hnědými a bílými nánosy na sprchové hlavici, ‘potřebujete jen tři věci: plastový sáček – já používám sáček na zip – gumičku do vlasů a trochu bílého octa. Místo toho, abyste používali něco drsného, jak vám to předvádějí některé televizní reklamy, stačí, když si do sáčku na zip nalijete ocet, abyste odvápnili sprchovou hlavici a ta fungovala jako v pětihvězdičkovém hotelu…”. Ponoříte do něj sprchovou hlavici… Melissa ji také nechává působit přes noc, asi 12 hodin, a pak vodu před použitím několik minut pouští.

Na druhé straně paní Hinchová, královna úklidu, je fanouškem mnoha komerčních výrobků pro domácnost a doporučuje: “1. krok: postříkejte sprchovou hlavici přípravkem Viakal dostupným na Amazonu. Tím se zbavíte veškerého vodního kamene a nepříjemných vodoznaků. 👌🏻’