Jak vyčistit sprchu - a tipy, jak ji udržet čistou

Jak vyčistit sprchu – a tipy, jak ji udržet čistou

Jak správně vyčistit sprchový kout pomocí nejlepších přírodních ingrediencí, jako je ocet a jedlá soda, pro důkladné vyčištění shora dolů.

Jak vyčistit sprchu - a tipy, jak ji udržet čistou

Každá domácnost by měla vědět, jak správně vyčistit sprchový kout. Protože špinavé sprchy nepomáhají dobře začít den a nejsou ani příliš hygienické. Pokud drhnete a drhnete a vodní kámen a plíseň jsou stále přítomny, potřebujete naše profesionální tipy, které je jednou provždy vyženou.

Důležitou součástí je vědět, jak vyčistit koupelnu, ať už čistíte sprchu octem a jedlou sodou, nebo používáte silnější domácí čisticí prostředky, a navíc to není tak zdlouhavá a náročná práce, jak se může zdát…

Jak vyčistit sprchový kout a udržet ho čistý

Největšími problémy, se kterými se můžete setkat, jsou stopy po vodě, rozmazané dlaždice a plesnivé spáry, a my vám je pomůžeme vyřešit kromě pomalého odtoku a ucpané sprchové hlavice, které mohou zážitek ze sprchování také rychle zkazit.

Pokračujte v rolování a přečtěte si našeho stručného průvodce metodami, které jsou bezpečné, a několik tipů od oblíbených odborníků na úklid domácnosti, díky nimž bude vaše sprcha zářit, jako by patřila do luxusních lázní…

Budete potřebovat:

 • Potřebujete: univerzální čisticí prostředek na koupelny
 • Gumové rukavice
 • Práškovou kyselinu citronovou v potravinářské kvalitě
 • Měkký zubní kartáček
 • Hadřík z mikrovlákna
 • Prázdná láhev od spreje
 • Čistící bílý ocet
 • Stěrka na sprchu
 • Soda bikarbona

1. Vyprázdněte sprchu

Vyprázdněte sprchu

Mnohem snadněji se vám bude sprcha čistit, když v ní nic nebude. Kromě vlasů a nečistot zachycených ve sprchovém odtoku odstraňte také všechny lahvičky od šamponu, žiletky a podobně.

2. Vyčistěte sprchovou vaničku

Vyčistěte sprchovou vaničku

Postříkejte sprchovou vaničku univerzálním čisticím prostředkem na koupelny a vydrhněte ji pomocí drátěnky. Opláchněte ji teplou vodou a vytřete do sucha měkkou utěrkou z mikrovlákna nebo papírovou utěrkou. V oblastech s tvrdou vodou používejte jednou týdně odstraňovač vodního kamene.

Kyselina citronová je také (podceňovaný) účinný čisticí prostředek, který je levný a snadno použitelný v domácnosti k dosažení čisté sprchy. K jejímu použití budete muset použít rukavice, abyste předešli podráždění pokožky, ale v podstatě stačí do kbelíku s teplou vodou přimíchat půl šálku potravinářské práškové kyseliny citronové a vyčistit vše ve sprše: je vhodná na dlaždice, toalety, sprchové hlavice… Stejně účinná je i na mýdlové usazeniny a vodní kámen.

Mluvili jsme s odborníky z etické čisticí společnosti Bio-D, kteří pro odstranění vodního kamene ve sprše doporučují: “Pokud je část sprchy obložená dlaždicemi, vždy je namočte studenou vodou, abyste ochránili spáry, pak nastříkejte přípravek na odstranění vodního kamene, jemně vydrhněte měkkým kartáčkem a poté důkladně opláchněte. Pokud jde o sprchovou zástěnu, naneste odstraňovač vodního kamene, otřete ji měkkým hadříkem a při oplachování použijte stěrku, abyste se zbavili případných zbytků.

3. Odstraňte vodní kámen pomocí octa

Odstraňte vodní kámen pomocí octa

Pro ekologické čištění se skvěle hodí bílý ocet, který vrátí vaší sprše jiskru. Ve staré lahvi s rozprašovačem smíchejte roztok z poloviny vody a poloviny octa a nastříkejte na vodní kámen, nechte působit 15 minut. V závislosti na tom, jak velký je problém, bude možná nutné použít drsnější stranu drátěnky a trochu tuku na lokty. Opláchněte teplou vodou a osušte hadříkem.

Nezapomeňte vyčistit dlaždice a spárovací hmotu v okolí sprchy. Tento design dlaždic ve tvaru rybí kosti je od společnosti Fired Earth.

4. Vyčistěte spáry mezi dlaždicemi

Vyčistěte spáry mezi dlaždicemi

Chcete-li vyčistit spáry mezi dlaždicemi s přítomnou plísní, naplňte prázdnou lahev s rozprašovačem stejnou směsí bílého octa a vody. Celou plochu vydatně postříkejte a nechte roztok 5 minut vstřebávat. Postiženou spáru přejíždějte tam a zpět starým zubním kartáčkem nebo kartáčkem na spáry, jako je tento z Amazonu. Opláchněte teplou vodou.

Poté vytvořte pastu ze dvou lžic sody bikarbony a několika stříkanců vody. Namočte zubní kartáček nebo kartáček na spáry do pasty a zapracujte ji do spáry. Postříkejte místo roztokem octa a vody. Ocet způsobí, že jedlá soda začne bublat a začne odstraňovat případné plísně nebo mýdlové usazeniny. Kartáčem vydrhněte linie spárovací hmoty, abyste odstranili usazeniny, a poté je opláchněte teplou vodou.

Tato metoda je vhodná pro keramické dlaždice, ale pokud máte mramorové dlaždice, nepoužívejte ocet a vyhledejte další pokyny, jak správně vyčistit koupelnové dlaždice.

5. Vyčistěte sprchovou hlavici

Pokud váš proud vody není tak rychlý jako dříve nebo voda stříká kolem sprchy všemi směry, jsou pravděpodobně ucpané otvory ve sprchové hlavici.

Jedním ze způsobů, jak správně vyčistit sprchovou hlavici, je nejprve pomocí zubního kartáčku rychle vydrhnout veškeré suché nečistoty z okolí otvorů. Smíchejte roztok ze stejných dílů bílého octa a vody (budete potřebovat asi ½ půllitru) a nalijte jej do plastového sáčku. Plastový sáček umístěte kolem sprchové hlavice tak, aby byly otvory ponořené v tekutině. Sáček zajistěte pomocí gumičky nebo stahovací pásky. Nechte působit alespoň 20 minut, pro dosažení nejlepších výsledků nechte působit přes noc. Sáček vyjměte, pak pomocí drátěnky setřete uvolněné usazeniny a nakonec pusťte sprchu na horký proud, aby se otvory vypláchly.

6. Čištění sprchových dveří

Sprchové dveře je nejlepší čistit denně, nikoliv jen příležitostně hloubkově. Po každém sprchování je rychle zamlžte ekologickým čisticím prostředkem a otřete čistým hadříkem. Kupte si levnou stěrku na sprchu a používejte ji při každém sprchování. Těch pár vteřin, které vám to zabere, výrazně sníží množství usazených mýdlových usazenin, což si uvědomíte, pokud již víte, jak správně čistit skleněné sprchové dveře.

Na odolnou špínu použijte směs sody bikarbony a vody. Pro začátek použijte 8 polévkových lžic hydrogenuhličitanu a přidejte tolik vody, abyste vytvořili hustou pastu. Pomocí neabrazivní houbičky sklo vydrhněte. Opláchněte směsí 50/50 bílého octa a vody v rozprašovači. Osušte stěrkou nebo papírovými utěrkami.

Kvůli špinavému sprchovému koutu bude celá místnost vypadat špinavě, proto udržujte svůj sprchový kout v čistotě. Jedná se o posuvný dveřní kout Arysto z kolekce Pure Bathroom Collection.

7. Vyčistěte sprchový závěs

Ošklivé skvrny od plísně ze sprchového závěsu (pokud ho máte) vyčistíte tak, že ho spolu s několika použitými ručníky vložíte do pračky. Do náplně přidejte ¼ litru běžného pracího prostředku a ¼ litru sody bikarbony. Vyperte ji v teplé vodě na běžný prací cyklus pračky. Během cyklu máchání přidejte ¼ litru bílého octa. Nechte prádlo uschnout; nedávejte ho do sušičky.

Naučte se, jak správně čistit sprchový závěs, a abyste v první řadě předešli plísním, pravidelně namáčejte sprchový závěs na několik hodin do lázně se slanou vodou, nechte ho uschnout a poté znovu zavěste, je to způsob, jak se vyhnout plísním bez použití chemických prostředků.

8. Vyčistěte odtok vody ze sprchy

Není příjemné stát ve špinavé, vlažné vodě, protože odtok vaší sprchy přestal správně fungovat. Čistá sprcha je ve skutečnosti vždy dobře odtékající sprcha. Nejpravděpodobnějším viníkem ucpání jsou vlasy, existuje jednoduchý způsob, jak to napravit. Pokud jste zoufalí, rozmotejte drátěné ramínko na šaty a jeden konec zasuňte dovnitř odtoku, abyste vytáhli všechny chuchvalce vlasů. Ještě lepší je použít zařízení speciálně určené k odstraňování vlasů z odtoku, například odtokového hada, nebo vyzkoušet gelový přípravek na odblokování odtoku.

Pro důkladné vyčištění nalijte do odtoku ¼ litru sody bikarbony, poté ¼ litru bílého octa a přikryjte odtok mokrým hadrem. Nechte deset minut probublávat. Odstraňte hadřík a propláchněte odtok vroucí horkou vodou přímo z konvice. A další informace o tom, jak odtok ze sprchy uvolnit, naleznete v našem kompletním průvodci.

Jak udržovat sprchu čistou

 • Kupte si sítko do umyvadla: Nebo odtokovou zátku, která zabrání ucpávání otvoru zátky vlasy.
 • Pravidelně používejte ocet: Abyste zabránili plesnivění spárovací hmoty, postříkejte sprchu směsí octa a vody předtím, než vylezete ze sprchy, dvakrát až třikrát týdně, což bude mít velký význam.
 • Větrejte: Po každém sprchování nechte na 10 minut otevřená okna a dveře nebo použijte odsávací ventilátor, abyste koupelnu dobře vyvětrali.
 • Každý den používejte stěrku na sprchu: Mějte ji po ruce, abyste mohli stěny rychle otřít, než vyjdete ze sprchy.
 • Nezavírejte dveře do sprchy: Po sprchování nechte dveře do sprchy nebo závěs vždy otevřené; zabráníte tak vzniku vlhkého prostředí a vzniku plísní. Mokré dlaždice také otřete stěrkou na okna s plastovou čepelí nebo stěrkou, abyste zabránili tvorbě vodních stop.
 • Je vaše sprcha nad vanou? Zde se dozvíte, jak správně vyčistit vanu.
 • Vaše základní informace o čištění sprchy

Jaký je nejlepší a nejjednodušší způsob čištění sprchy?

‘Nejjednodušší a nejrychlejší způsob čištění sprchy je opláchnutí sprchy v kombinaci s koupelnovým víceúčelovým čisticím sprejem. Pomocí koupelnového čisticího prostředku nastříkejte stěny a stěny vany nebo sprchy. Poté povrchy opláchněte vodou – buď ze sprchy, nebo z kelímků – a dlaždice osušte ručníkem,’ vysvětluje Ollie Lyon, rezidentní odborník na kutilství ve společnosti Plumbworld.

“Vždy zkontrolujte, zda jste ze zátky sprchy nebo vany odstranili všechny vlasy – vlasy mohou způsobit ucpání odtoku, což vede k usazování nečistot.

Co používají profesionální čističi k čištění sprch?

Většina profesionálních čističů používá univerzální čisticí prostředky a bílý ocet, protože se skvěle hodí k čištění téměř všech povrchů v domácnosti. Oslovili jsme dvě renomované firmy, abychom se zeptali, jaké jsou nejlepší způsoby čištění sprchy.

Lynsey Queen of Clean radí: “Důkladně vyčistěte dveře a dno sprchy. Na dveře používám svůj Karcher, protože je skvělý. Pak: “Namočte sprchu do bělidla, a pokud je na ní vodní kámen, nastříkejte na ni odstraňovač vodního kamene. A nakonec: “Ujistěte se, že jste vyčistili sprchovou hadici a přepínače.

Postup čištění sprchy paní Hinchové začíná takto: “1. krok: postříkejte sprchovou hlavici a sprchovou zástěnu atd. přípravkem Viakal! Tím se zbavíte vodního kamene nebo nepříjemných vodoznaků.

Jak často by se měla sprcha čistit?

‘Měli byste se snažit o důkladné čištění sprchy jednou týdně a hloubkové čištění jednou měsíčně, přičemž po každém sprchování byste měli provést také rychlé a základní čištění.’

“Při každém sprchování otřete stěny a dveře sprchy stěrkou nebo ručníkem. Odstraňte vlasy z odtoku a zavěste všechny sprchové doplňky, jako jsou houby a lufy, aby uschly. Tato rychlá rutina, která by vám neměla pokaždé zabrat více než minutu, vám zajistí, že sprcha bude mezi hlubšími čistěními vypadat déle svěže.

“Týdenní úklid by měl zahrnovat opláchnutí stěn a dveří sprchy a vyčištění odtoku a jednou měsíčně byste měli hloubkově vyčistit stěny sprchy, dveře a sprchovou hlavici a vyprat sprchový závěs, pokud ho máte,” říká Kerry Haleová ze společnosti Mira Showers.