Kuchyně ve tvaru U – 16 inspirativních nápadů pro maximální efektivitu

Kuchyně ve tvaru písmene U může být jednou z nejefektivnějších konfigurací prostoru pro vaření. Snadno v ní zkombinujete styl a praktičnost.

Kuchyně ve tvaru U - 16 inspirativních nápadů pro maximální efektivitu

Kuchyně ve tvaru písmene U jsou stále oblíbenějším uspořádáním pro moderní i tradiční domácnosti a díky množství profi funkcí jsou pro mnohé důstojnou volbou. Dobře fungují v otevřených prostorech, ale jsou praktickým tvarem i pro menší domácnosti, protože maximalizují úložnou a pracovní plochu a vytvářejí pozoruhodně efektivní prostor pro vaření.

Pokud začínáte od nuly a zkoumáte různé nápady na uspořádání kuchyně, abyste pochopili, co pro vás bude nejefektivněji fungovat, uspořádání ve tvaru U rozhodně stojí za zvážení. Stylizujte si tu svou správně a mohla by být pro vaši domácnost perfektně “padnoucí”.

Nápady na kuchyně ve tvaru písmene U, které vytvoří celistvý prostor

Odborníci ze společnosti Omega kitchen vysvětlují: “Uspořádání kuchyně do tvaru písmene U je obecně považováno za nejpraktičtější uspořádání kuchyně, protože je ideální pro koncept “zlatého trojúhelníku”, kdy jsou lednice, sporák a dřez umístěny v dosažitelné vzdálenosti od sebe, přičemž každý spotřebič má svůj vlastní prostor.

1. Přijměte přístup zlatého trojúhelníku s ostrůvkem

Přijměte přístup zlatého trojúhelníku s ostrůvkem

Tom Howley, ředitel designu společnosti Tom Howley Kitchens, k tomu říká: “Kuchyně ve tvaru písmene U umožňuje, aby prostor působil otevřeněji. Strategicky rozdělte kuchyň na zóny pro optimální funkčnost. Chcete-li zvětšit prostor, zvažte přidání ostrůvku s varnou deskou umístěnou s výhledem, abyste se při přípravě večeře pro přátele a rodinu mohli scházet.

Keith Myers ze společnosti The Myers Touch zmiňuje, že přístup kuchyňského trojúhelníku je v kuchyních ve tvaru U stále nezbytný. ‘Podle tohoto pravidla by měly být uspořádány tak, aby volně tvořily trojúhelník, který vám umožní snadno a bez překážek provádět každodenní úkoly. Každá strana trojúhelníku by neměla měřit méně než čtyři stopy a více než devět stop a v ideálním případě by obvod trojúhelníku neměl být menší než 13 stop a větší než 26 stop. Ani příliš malý, ani příliš velký!

Přidáním kuchyňského ostrůvku do vašeho prostoru tak bude váš prostor funkční a nádherný. “Zajistíte tak, že váš pracovní prostor bude praktický, pohodlný a dostatečně velký – ale ne tak velký, abyste většinu času strávili přecházením mezi jednotlivými body,” pokračuje Myers.

2. Udržujte prostor svěží díky světlým barvám

Udržujte prostor svěží díky světlým barvám

Aby vaše kuchyně ve tvaru U nepůsobila příliš uzavřeně nebo krabicovitě, zvažte světlé barevné schéma kuchyně a světlou paletu moderních neutrálních nebo jemných pastelových barev pro jemný barevný zásah. Měkké odstíny odrážejí světlo v každém prostoru a mohou být obzvláště účinné v menších kuchyních nebo v prostorách s nedostatkem přirozeného světla.

Howley komentuje: “Chcete-li zachovat pocit otevřenosti, zvolte světlé barvy a reflexní materiály, jako je světlý křemen nebo zrcadlový backsplash. Využijte každý centimetr prostoru od plné výšky, nepohodlných zákoutí a použití ostrůvků, pokud máte místo.

3. Vytvořte společenský prostor s poloostrovem

Vytvořte společenský prostor s poloostrovem

Z podstaty svého tvaru vytváří podkovovité uspořádání útulný prostor. Vzhledem k tomu, že kuchyně dnes slouží jako multifunkční centra, kde rodiny vaří, scházejí se, baví se a pracují na dálku, snaží se majitelé domů využít každý centimetr prostoru jakýmkoli možným způsobem. Zvažte přetvoření jedné strany uspořádání do U na poloostrov s barovými stoličkami, kde mohou přátelé a návštěvy posedávat v kteroukoli hodinu.

Howard Miller ze společnosti H.Miller Bros, komentuje: “Miluji kuchyň s jednou stěnou s ostrůvkem nebo ve tvaru písmene U, přičemž jedno z ramen písmene U je poloostrov, odkud se můžete dívat do zbytku prostoru – ideální pro komunikaci s dětmi, zatímco pro ně v kuchyni něco připravujete, nebo pokud máte přátele, můžete si s nimi povídat, zatímco připravujete večeři.

Narendra Karnani, generální ředitel společnosti Heritage Brass, souhlasí: “Kuchyně ve tvaru U je ideální pro menší prostory, protože umožňuje začlenit společenské prostory do designu, kam by se jinak kuchyňský ostrůvek nevešel. Otázkou je, zda kuchyňský poloostrov vs. ostrůvek… Co byste si vybrali vy?

4. Maximalizujte úložný prostor na stěnách pomocí vyšších skříněk

Maximalizujte úložný prostor na stěnách pomocí vyšších skříněk

Kuchyně ve tvaru písmene U nejenže poskytuje vyvážený estetický dojem a příjemný tok, ale díky různým možnostem skříněk umožňuje úložný prostor na všech úrovních. Pro ucelené schéma zvolte jeden styl pro spodní i závěsné úložné skříňky nebo vyzkoušejte otevřené kuchyňské regály na vyšších úrovních, abyste vystavili krásnou sbírku kuchyňských potřeb. Představte si dřevěné talíře, skleněné zavařovací sklenice naplněné přírodními zrny a oblíbené řemeslné nádobí, které bude vystaveno na odiv, a ne schované vzadu ve skříňce!

Leslie Murphyová, generální a kreativní ředitelka společnosti Murphy Maude Interiors, se vyjadřuje ke kuchyním ve tvaru U: “V této světlé a vzdušné kuchyni poskytuje tvar U spoustu prostoru pro kuchyňské skříňky a krásně se otevírá do zbytku domácnosti, což umožňuje snadný a funkční tok. Protože klient nechtěl skříňky aktualizovat, rozhodli jsme se je kreativně upravit tak, že jsme na stávající skříňky postavili skříňky, přidali sklo, natřeli je a doplnili novým kováním, čímž jsme získali krásnou a cenově dostupnou variantu a ještě více prostoru, aniž bychom ohrozili jejich uspořádání.

5. Pozvedněte kompaktní kuchyň ve tvaru písmene U pomocí dekadentních detailů

Pozvedněte kompaktní kuchyň ve tvaru písmene U pomocí dekadentních detailů

Stejně jako straku přitahují lesklé věci, i v menších kuchyňských prostorech jsou to promyšlené detaily, které skutečně dělají rozdíl. Vdechněte svému prostoru trochu osobitosti a aktualizujte kuchyňské schéma během okamžiku pomocí speciálního kování Jaffa Cakes, které dodá vašemu prostoru luxusní nádech. Od krásných kartáčovaných kovových zásuvek až po vzorované keramické kliky na dveřích – jsou to opravdu drobnosti, které dělají vše! 

“Při navrhování menších kuchyní jsou dokončovací prvky, jako jsou elektrické zásuvky a úchytky skříněk, ještě důležitější. S menším prostorem se oko přirozeně upíná na detaily v místnosti. Tyto detaily mohou z malé místnosti udělat honosný prostor, a proto by se neměly přehlížet,” radí Narendra Karnani, generální ředitel společnosti Heritage Brass.

6. Zónujte svůj prostor pomocí tapet

Zónujte svůj prostor pomocí tapet

Proměňte svou kuchyň ve tvaru písmene U ve smysly probouzející funkční oblast pomocí výrazného designu kuchyňské tapety. V závislosti na preferencích stylu si buď vyberte design tapety, který vyzdvihuje barvu vašich skříněk, pro harmonický vzhled s větší hloubkou; nebo zvolte dvoubarevný přístup ke kuchyni s kontrastním odstínem, který ohromí a odváží se houževnatostí barevného blokování.

7. Zapojte uspořádání ve tvaru písmene U do většího prostoru

Zapojte uspořádání ve tvaru písmene U do většího prostoru

Pokud váš domov působí otevřeným dojmem (nebo si to přejete), může být volba uspořádání ve tvaru písmene U v otevřeném kuchyňském prostoru účinným prostředkem k vymezení velké plochy. Umístěním do rohu, kdy jedna strana písmene U tvoří poloostrovní jednotku, vznikne jasný rozdíl mezi kuchyní a jídelním nebo obývacím prostorem.

Toho je účinně dosaženo u této bílé kuchyně Fusion od společnosti Magnet, která je efektivně umístěna v rohu většího otevřeného prostoru. Doplnění snídaňového baru a stylových barových stoliček pomáhá vytvořit spojení mezi zónami.

8. Maximalizujte potenciál malého prostoru

Maximalizujte potenciál malého prostoru

Volba uspořádání kuchyně do tvaru písmene U účinně zvětšuje a odlehčuje malý prostor a zároveň maximálně využívá možnosti úložného prostoru a pracovní plochy.  Výběr skříněk bez úchytek se splachovacími plochami snižuje náročnost detailů a ještě více umocňuje pocit prostoru.

Bílé kuchyně, stejně jako kuchyně v šedých odstínech, fungují skvěle, pokud je prioritou maximalizace světla a světlého pocitu z prostoru. Líbí se nám tato kombinace elegantních a moderních bílých a šedých skříněk s retro prvky – zdravíme ledničku Smeg – a odvážným mosazným kováním od Norsu Interiors.

9. Použijte závěsné osvětlení, abyste vytvořili ústřední bod v kuchyni ve tvaru písmene U.

 Použijte závěsné osvětlení, abyste vytvořili ústřední bod v kuchyni ve tvaru písmene U.

Vytvoření ústředního bodu je účinným prostředkem, jak vytvořit v kuchyni pocit většího soustředění.

V prostoru ve tvaru písmene U je závěsné kuchyňské osvětlení skvělou volbou, zejména pokud se jedna strana kuchyňských skříněk otevírá do otevřeného prostoru.

Líbí se nám myšlenka skleněných závěsných svítidel, která vytvářejí požadovaný designový dojem, aniž by obětovala světlo a otevřenost kuchyně.

10. Otevřené regály zabrání tomu, aby kuchyň ve tvaru písmene U působila krabicovitě.

Otevřené regály zabrání tomu, aby kuchyň ve tvaru písmene U působila krabicovitě.

Zatímco hlavní předností kuchyně ve tvaru písmene U je její schopnost nabídnout bohatý úložný potenciál, volba kuchyňských skříněk nad i pod úrovní pultu může mít za následek, že místnost bude působit přeplněně, a tedy menší, zejména pokud pracujete s tmavším dřevem nebo barvami.

Odborníci ze společnosti Omega vysvětlují více: “Pokud je vaše kuchyň velká nebo široká a potřebujete prostor pro skříňky, mělo by být poměrně jednoduché umístit horní a dolní skříňky kolem celého písmene “U”, s jednou přestávkou ve spodní části.

“To však může způsobit, že vaše kuchyně bude působit trochu uzavřeně, takže se vyplatí maximalizovat rohové skříňky a přemýšlet trochu víc nad uspořádáním skříněk.

Abyste tomu zabránili, zvažte kombinaci kuchyňských skříněk a otevřených regálů, díky nimž bude váš prostor větší a otevřenější. Stylizujte se svým nejkrásnějším kuchyňským nádobím.

11. Udržujte ji nepřeplněnou pomocí rohových úložných systémů

Udržujte ji nepřeplněnou pomocí rohových úložných systémů

Do kuchyně ve tvaru U se vyplatí investovat do speciálně navržených rohových úložných systémů, přičemž poměr hlubokých zásuvek, skříněk a polic by měl být pečlivě vypočítán tak, aby vyhovoval vašim úložným potřebám.

Líbí se nám způsob, jakým tato kuchyně J Pull od společnosti Wren Kitchens využívá regálovou jednotku k vytvoření dalšího úložného prostoru na konci řady kuchyňských skříněk; ideální pro ukládání kuchařských knih.

12. Pečlivě vybírejte obklady pro malou kuchyň ve tvaru písmene U.

Pečlivě vybírejte obklady pro malou kuchyň ve tvaru písmene U.

Výběr nejlepších obkladů a dlažby do kuchyně je důležitým aspektem designu a může mít zásadní vliv na výsledný dojem z prostoru. Pokud máte co do činění s malou kuchyní ve tvaru písmene U, je práce se světlými dlaždicemi známým designovým trikem, díky němuž bude prostor působit větší a světlejší.

Výběr správné velikosti obkladů a dlažby pro malou kuchyň je jednodušší, než si možná myslíte. A trochu méně známý designový trik spočívá v diagonálním pokládání obkladů – skvělým příkladem je tento efekt rybí kosti -, který oklame oko, aby vidělo prostor větší, než ve skutečnosti je.

13. Vycházejte z maximalistického trendu v kuchyni ve tvaru písmene U

Vycházejte z maximalistického trendu v kuchyni ve tvaru písmene U

Kuchyně ve tvaru písmene U, které jsou typicky hranatější, jsou ideální pro to, abyste do nich mohli nasměrovat svou lásku ke všemu, co je jasné, odvážné a vzorované.

Pro každý povrch zvolte jinou povrchovou úpravu; líbí se nám představa botanických tapet, světlých tónovaných dlaždic metra a lakovaných skříněk – čím větší a odvážnější střety, tím lépe – pro dosažení trendového, maximalistického vzhledu.

14. Přijměte trend tmavých interiérů (pokud to světlo dovolí)

Přijměte trend tmavých interiérů

Pokud jste obdařeni velkým a přirozeně světlým prostorem, nevyhýbejte se kuchyni ve tvaru U inspirované trendem tmavých a atmosférických interiérů.

Milujeme tmavé provedení této kuchyně. Navzdory tmavým a inkoustovým kuchyňským skříňkám od podlahy ke stropu zabraňuje hojné přirozené světlo tomu, aby působila malým a krabicovitým dojmem.

15. Nebo si zachovejte jasnou atmosféru s bílou kuchyní ve tvaru písmene U. 

Nebo si zachovejte jasnou atmosféru s bílou kuchyní ve tvaru písmene U. 

Celý bílý vzhled je prostě klasika a funguje tak dobře v kuchyni ve tvaru písmene U, protože jsou často v menších kuchyních, které budou mít prospěch z pozdějších barev nebo otevřeného prostoru, kde nechcete, aby kuchyně byla příliš velkým ohniskem.

Vždy můžete přidat barvu a osobnost také pomocí rostlin, regálů a dekorací.

16. Zvažte vestavěné spotřebiče pro elegantní provedení

Zvažte vestavěné spotřebiče pro elegantní provedení

Při výběru spotřebičů do kuchyně ve tvaru U je volba vestavěných spotřebičů skvělým způsobem, jak dosáhnout elegantního a moderního provedení.

V této kuchyni od společnosti KreateCube se nám líbí výrazně současný dojem z odsávacího ventilátoru.

Jaká je nevýhoda kuchyně ve tvaru U?

James Mellan-Matulewicz, kreativní ředitel společnosti Bobbi Beck, říká: “Pokud máte menší prostor, mohou kuchyně ve tvaru U někdy působit trochu klaustrofobicky, takže kuchyně ve tvaru L může být tou správnou volbou. V případě většího prostoru můžete plně využít tvaru U, aniž byste se cítili příliš stísněně. Díky tomu máte také možnost vynechat horní skříňky a získat tak více prostoru pro dýchání.

Jak si stojí kuchyň ve tvaru U ve srovnání s jinými dispozicemi?

Při zvažování uspořádání do písmene U se určitě zamyslete nad svými potřebami a nad tím, jak budete kuchyni využívat. Existuje několik různých způsobů, jak tuto designovou konfiguraci doplnit a co nejlépe využít prostor, což nakonec samozřejmě závisí na vašem osobním vkusu a rozpočtu.

‘Všichni známe pět základních uspořádání kuchyně – ve tvaru L, G, U, kuchyně ve stylu galley a kuchyně s jednou stěnou. Ostrůvky se obvykle nejlépe hodí do kuchyní ve tvaru písmene L a do kuchyní s jednou stěnou a polokoule nejlépe fungují jako součást půdorysu ve tvaru písmene G. Je důležité nespadnout do pasti a nepředpokládat, že vznikající návrh kuchyně patří k určitému typu, protože často existují výstřednosti prostoru nebo potřeb klienta, které mohou inspirovat k něčemu, co se vymyká těmto stanoveným typům uspořádání a vytvoří něco opravdu výjimečného,” říká Howard Miller ze společnosti H. Miller Bros.